15 lat istnienia Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie

3 maja 2006 roku została utworzona Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Inicjatorem powołania tej instytucji był prof. Józef Szaniawski, przy wsparciu ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W trakcie swojej 15-letniej działalności muzeum odwiedziło ponad 150 tysięcy osób.

Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego znajduję się w kamienicy przy ulicy Kanonia 20/22 w Warszawie. Muzeum oferuje nowoczesną ekspozycję multimedialną, opisującą życie, działania generała Ryszarda Kuklińskiego oraz jego wpływ na losy świata.

Ważną częścią działalności Izby Pamięci Generała Kuklińskiego jest prezentowanie wystawy „Generał Kukliński – polska samotna misja”. Została ona pokazana w wielu miejscach za granicą, między innymi w: Parlamencie Europejskim, Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego, Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych czy też w Cosmos Club w Waszyngtonie.

Najnowszym osiągnięciem Izby Pamięci Generała Kuklińskiego jest „Wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego” dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim [zobacz]. Jest to zupełnie nowa ekspozycja przedstawiająca niepokazywane wcześniej fakty, zdjęcia oraz eksponaty.

Generał Ryszard Kukliński będąc pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego nawiązał współpracę z Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną decyzji o podjęciu kooperacji były wydarzenia grudniowe w 1970 roku. W latach 1971 – 1981 Generał Ryszard Kukliński dostarczył amerykanom ponad 40 000 tysięcy stron tajnych dokumentów oraz map. Pośród nich znajdowały się plany strategiczne agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO. Były to plany III wojny światowej, która bez względu na wynik zakończyłaby się dla narodu polskiego katastrofą.

Dokumenty te trafiały jedynie do najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych, odegrały one kluczową rolę podczas spotkania Ronalda Reagana z Michaiłem Gorbaczowem w Reykjaviku w 1986 roku. Umożliwiły one początek odprężenia stosunków między USA i ZSRR uświadamiając Sowietom, że Amerykanie znają sowieckie plany wojny i że są w stanie ją rozstrzygnąć na swoją korzyść w kilka godzin. O tym, jak wielki wpływ na zakończenie zimnej wojny miał generał Ryszard Kukliński najlepiej świadczą słowa byłego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych Williama Casey’a, który w raporcie do prezydenta Ronalda Reagana napisał: „Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak”.

Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl