11 zgromadzeń publicznych w Warszawie

Na dziś w Warszawie zaplanowano 11 zgromadzeń publicznych – m.in. Marsz Niepodległości, marsz prezydencki i Bieg Niepodległości.

Marsz Niepodległości ma zgromadzić – do 50 tys. osób. Rozpocznie się on o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki. Następnie uczestnicy marszu przejdą na Rondo Dmowskiego i dalej ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu.

W czasie marszu w Parku Agrykola ma przebywać do 10 tys. osób; 200 osób o godz. 13 ma wyruszyć sprzed ambasady węgierskiej, przejść ulicami Mokotowską, Koszykową, przez pl. Konstytucji, ul. Marszałkowską i dołączyć do pozostałych narodowców.

W stolicy odbędzie się również marsz prezydencki „Razem dla Niepodległej”, który rozpocznie się o godz. 13.15 oraz Bieg Niepodległości, który ma ruszyć o godz. 11.11. Weźmie w nim udział 12 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się na Al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości na odcinku od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej. Z ruchu ulice będą wyłączone w godz. 11-15, a tramwaje nie będą kursowały na podanej trasie od godz. 8.

Trzy z 11 zgromadzeń publicznych zgłosiły osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym; grupy mają się połączyć pod koniec dnia.

PiS główne obchody zaplanowało w Krakowie, choć jak mówi szef klubu Mariusz Błaszczak, politycy partii rozpoczną świętowanie w stolicy. Klub planuje połączyć comiesięczny marsz ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z upamiętnieniem 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczynamy w Warszawie. Złożymy kwiaty przy pomnikach twórców polskiej niepodległości, nie tylko tych z roku 1918, ale także pod pomnikiem Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Potem jedziemy na Wawel i tam również składamy kwiaty. Święto Niepodległości to niezwykle ważna uroczystość tym bardziej, że można odnieść wrażenie, że dziś, rządzący chcą zamienić Święto Niepodległości, które odbywa się 11 listopada – chcą świętować Okrągły Stół. Święto Niepodległości to 11 listopada, jest to ważny element naszej tożsamości narodowej powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Tymczasem przywrócono kontrolę na wewnętrznej granicy Polski z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach. Wzmożona aktywność Straży Granicznej ma związek z konferencją klimatyczną ONZ, która odbędzie się od 11 do 22 listopada w Warszawie. Przypomnijmy, że początek tego spotkania zbiega się z obchodami Dnia Niepodległości.

Poseł Jarosław Zieliński powiedział, że decyzja o rozpoczęciu szczytu właśnie 11 listopada jest nieodpowiedzialna.

 Wygląda na to, że rząd Donalda Tuska zapomniał o tym, że 11 listopada to w Polsce wielkie święto, które przywołuje okres 123 lat niewoli i radość, która wynikała z odzyskania państwowości. Niektórzy twierdzą, że rząd premiera Tuska świadomie zgodził się na to, żeby w tym dniu rozpoczynał się szczyt klimatyczny, po to, by umniejszyć wymiar naszego, narodowego Święta Niepodległości. Są takie podejrzenia i nie wiem, które tłumaczenie jest prawdziwe – to pierwsze czy to drugie. Jest racji trochę w jednym i w drugim, niezależnie od tego, faktem jest, że ta decyzja jest niefortunna, błędna – podsumował poseł Jarosław Zieliński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl