fot. wikipedia

J. Cieślikowski: PO pospieszyła się z przyjęciem uchwały ws. referendum

Platforma Obywatelska mocno pospieszyła się przyjmując uchwały dotyczące referendum. Jeżeli chodzi o przyłączenie sąsiednich miejscowości do Warszawy, to na razie trwają rozmowy – powiedział warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Cieślikowski.

Polityk komentował decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery o unieważnieniu uchwał ws. referendów dotyczących zmiany granic Warszawy.   [czytaj więcej]

Rada Warszawy zapowiada odwołanie od postanowienia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Podobną uchwałę przyjęła także rada Miasta Podkowy Leśnej.

Wojewoda mazowiecki argumentował, że referendum dotyczące utworzenia, podziału czy zniesienia gminy może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców. W jego ocenie niedopuszczalne jest zorganizowanie plebiscytu na wniosek Rady Miasta.

Jacek Cieślikowski, radny Miasta Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że uchwała o referendum miała odwrócić uwagę od problemu reprywatyzacji.  

– Platforma Obywatelska mocno pospieszyła się, przyjmując tę uchwałę, bo jeżeli chodzi o przyłączenie tych sąsiednich miejscowości, to na razie trwają rozmowy. W chwili obecnej nie ma konkretnej ustawy dotyczącej tego połączenia. Jest za wcześnie, aby podejmować takie decyzje, jakie podjęła Platforma Obywatelska i tak formułować pytanie przy referendum. Myślę, że tu nie chodzi o przyłączenie tych miejscowości dookoła Warszawy do Warszawy. Platformie bardziej chodzi o to, żeby odwrócić uwagę mieszkańców Warszawy od problemu, który wygenerowała przez 8 lat Platforma Obywatelska rządząc Warszawą, dlatego że mamy sprawę reprywatyzacji – ocenił Jacek Cieślikowski.

Referendum ma być odpowiedzią na projekt utworzenia tzw. metropolii warszawskiej. Jego autorem jest PiS. Projekt zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która miałaby objąć 33 gminy.

Plebiscyt był planowany na 26 marca.

RIRM

drukuj