11 listopada X Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

Utwory przybliżające najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski znajdą się w programie X Koncertu Niepodległości pt. „Punkty Zwrotne”, który odbędzie się wieczorem 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Tak się szczęśliwie składa, że dziesiąta edycja Koncertu Niepodległości zbiega się w tym roku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczny koncert będzie miał większy wymiar niż zwykle. W sumie obok siebie na scenie wystąpi 50 artystów. To o 10 osób więcej niż do tej pory. A to wszystko dlatego, by ten niezwykły repertuar i tę niezwykłą rocznicę uczcić wyjątkowo” – mówił podczas konferencji prasowej współtwórca Koncertu Jacek „Wiejski” Górski.

Jak zaznaczył, formuła koncertu to połączenie opowieści historycznej z muzyką.

„Każdy z utworów staramy się pokazać w konkretnym kontekście historycznym. Tegoroczny Koncert nosi tytuł <<Punkty Zwrotne>> i opowiada o najważniejszych, naszym subiektywnym zdaniem oczywiście, wydarzeniach dla historii Polski podzielonych na 17 wątków, 17 utworów. To będzie opowieść o niezwykłej historii naszego kraju” – relacjonował Jacek Górski.

„Nie ograniczamy się tylko do przestrzeni ostatnich 100 lat. Chcemy pokazać tę historię naszej niepodległości właściwie w perspektywie 1150 lat, bo zaczynamy od czasów sprzed chrztu Polski stopniowo dochodząc do czasów nam bliskich. Ważnymi bohaterami tego Koncertu będzie sześciu <<ojców polskiej niepodległości>> – Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński i Wincenty Witos” – zaakcentował współtwórca koncertu.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, że 11 listopada wieczorem wielu warszawiaków przychodzi do Muzeum, by „celebrować coś, co jest czasami rzadkie w Polsce, czyli wspólnotę opartą na muzyce”.

„Cieszę się, że tegoroczny koncert podsumowuje trochę to, z czego się składa polska tradycja wolności, z czego się składa tradycja muzyczna, od XII-wiecznych pieśni żołnierskich po kompozycje z 2018 r. To wyjątkowe połączenie, którego celem jest takie odśpiewanie i zaprezentowanie muzycznej tradycji Rzeczpospolitej. To muzyczna opowieść o tym, z czego się składa polska tradycja” – powiedział Jan Ołdakowski.

W programie X Koncertu Niepodległości znajdą się utwory: pieśń wojów Krzywoustego „Pisces salsos et foetentes apportabant alii” (1109/2016); „Bogurodzica” (XIII-XIV w.); „Res Publica Serenissima” (2012); pieśń Konfederatów Barskich „Marsz, marsz me serce”/”Pieśń żołnierska do Najświętszej Marii Panny” (1768-1772); „Polonez Trzeciego Maja” (1791), „Pieśń więzienna Filaretów” (~1823) i „Hej strzelcy wraz”/”Marsz strzelców” (1862-63).

Zabrzmią także pieśni „Wojenko, wojenko” (1917); „Białe róże” (1914); „Orlątko” (1918); kompozycja instrumentalna „4:48” (2018); „Kujawiak partyzancki” (1944); kompozycja instrumentalna „Fate”/”Przeznaczenie” (2014); „Obława” (1974); „Gdy tak siedzimy” (1986); „Trzynastego grudnia” (1981) oraz „Walka Jakuba z Aniołem” (1979). Na zakończenie publiczność wspólnie z artystami odśpiewa cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” (1797).

Wystąpią wokaliści: Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska i Robert Baj oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”, Zespół „Dziczka” i III Wielopoziomowa Artystyczna Drużyna Harcerska. Towarzyszyć będą m.in. Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Wojciech Hartman (skrzypce). Narrację poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Jak podkreślają organizatorzy, od początku istnienia Koncert Niepodległości wsparło ponad 100 organizacji, ponad 500 wolontariuszy, a udział w nim wzięło ponad 200 artystów.

„Cały ten dorobek podsumowuje 120 hybrydowych aranżacji i kompozycji, które przez te lata powstały. Tym, co charakteryzuje ten okres i nasz projekt jest wspomniana muzyka hybrydowa, która łączy przeróżne style muzyczne w jedną spójną całość. Obok siebie słyszymy partie klasyczne i muzykę techno-house, muzykę poważną i poezję śpiewaną” – dodał Jacek Górski.

Organizatorami Koncertu są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa. Koncert Niepodległości narodowym patronatem w stulecie odzyskania niepodległości objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj