11 lipca obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu

11 lipca w całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wydarzenia, mające na celu uczczenie pamięci Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, będą miały miejsce m.in. w Krakowie, Gdańsku i Grudziądzu. Z kolei w Toruniu obchody będą miały miejsce w najbliższą niedzielę.

W niedzielę 11 lipca 1943 nastąpiła kulminacja Rzezi Wołyńskiej. Ukraińska Powstańcza Armia, która prowadziła eksterminację Polaków od 1939 r., tego dnia zaatakowała około 100 polskich miejscowości na Wołyniu. Upowcy w bestialski sposób mordowali całe rodziny także te zgromadzone w kościołach na Mszy św. Według szacunków historyków, podczas ludobójstwa zginęło nawet do 200 tys. ludzi. Oprócz Polaków mordowani byli również Rosjanie, Czesi, Ormianie i Żydzi.

Centralne obchody tego tragicznego wydarzenia będą miały miejsce w środę 11 lipca w całej Polsce. W Toruniu uroczystości odbędą się natomiast w najbliższą niedzielę,  8 lipca. Poniżej program uroczystości 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu w poszczególnych miastach.

Kraków

 

 

Gdańsk

 

 

Grudziądz

 

 

 

Toruń

 

RIRM

drukuj