fot. pl.wikipedia.org/Autorstwa Adam Dulęba (1895-1944)

102 lata temu rozpoczęła się ofensywa Wojska Polskiego przeciwko bolszewikom

Dokładnie 102 lata temu ruszyła ofensywa Wojska Polskiego i sprzymierzonych z nim wojsk ukraińskich przeciwko bolszewikom. Wyprawa kijowska doprowadziła do wyzwolenia Kijowa.

25 kwietnia 1920 roku od ponad dwunastu miesięcy trwała wojna polsko-bolszewicka, która zdążyła przejść do kluczowej fazy.

Józef Piłsudski, znając zagrożenie płynące ze strony Rosji Radzieckiej, sprzymierzył się z Ukraińcami w celu utworzenia niepodległej Ukrainy, która stanowiłaby bufor bezpieczeństwa i oddzielała Rzeczpospolitą od Rosji Sowieckiej.

21 kwietnia 1920 r. Rzeczpospolita Polska i Ukraińska Republika Ludowa zawarły tzw. umowę warszawską, uzupełnioną trzy dni później konwencją wojskową. Polska uznała ukraińską państwowość (wspólna granica miała przebiegać na Zbruczu) i zobowiązała się do pomocy w wyposażeniu armii ukraińskiej” – przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.

Celem rozpoczętej 102 lata temu wyprawy kijowskiej było wyzwolenie Ukrainy Prawobrzeżnej spod okupacji bolszewickiej.

„Wojskami polskimi dowodzili: gen. Wacław Iwaszkiewicz (odcinek od granicy z Rumunią do Płoskirowa); gen. Antoni Listowski (od Płoskirowa do Połonnego); gen. Edward Rydz-Śmigły (od Połonnego do Olewska) i płk Józef Rybak (od Olewska do Mozyrza). Polacy szybko zdobyli Żytomierz, a następnie Koziatyn (przejęto tam ogromny tabor kolejowy) i Czarnobyl – wówczas ważny port rzeczny. 7 maja 1920 r. polscy żołnierze dotarli do opuszczonego centrum Kijowa. Dwa dni później odbyła się tam wspólna polsko-ukraińska defilada wojskowa. Nie udało się jednak sformować na tyle licznej armii ukraińskiej, by była w stanie wziąć na siebie obronę własnej ojczyzny. Armie bolszewickie zdołały zaś się wycofać i w czerwcu przeszły do ofensywy. Wojsko Polskie musiało opuścić Kijów, aby uniknąć okrążenia” – wskazał IPN.

Choć Polacy musieli wycofać się z Kijowa, ostatecznie pokonali bolszewików w Bitwie Warszawskiej.

„Na mocy traktatu ryskiego z marca 1921 r. Kijów przypadł jednak bolszewikom, a Ukraińcy jeszcze 70 lat musieli czekać na niepodległość” – podsumował Instytut.

IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl