By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

101. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dziś w święto Wojska Polskiego odbędą się główne uroczystości 101. rocznicy zwycięstwa Polaków w bitwie Warszawskiej. Rozpoczną się one w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Następnie prezydent Andrzej Duda jako zwierzchnik sił zbrojnych wręczy nominacje generalskie i odznaczenia.

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart. Z powodu pandemii, nie odbędzie się jednak defilada. Tradycyjnie planowane jest przemówienie prezydenta Polski.

W sobotę prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas uroczystości przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Powązkowskim. To są groby zwycięzców – podkreślił prezydent

Oni wygrali – tamtą wielką Bitwę Warszawską sprzed 101 lat i całą wojnę polsko-bolszewicką. Zwyciężyli. Pognali Sowietów na wschód. To było wielkie polskie zwycięstwo. I jedna z najważniejszych bitew w historii świata. Odczuwamy wdzięczność dla naszych bohaterów, a zarazem z całego serca im dziękujemy. Dziękujemy za ich bohaterstwo, za krew, za wielką odwagę, za determinację. Nasi żołnierze odnieśli zwycięstwo, które – wierzę w to – w tej wielkiej łączności pokoleń będzie zawsze obchodzone i zawsze wspominane, jako dzień czci i chwały bohaterów – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych przebiegają pod hasłem „Zostań Żołnierzem”. W ich ramach w całym kraju odbędzie się 30 pikników z pokazami sprzętu wojskowego oraz przelot samolotów i śmigłowców nad ponad 20 miejscowościami.

 

RIRM

drukuj