fot. facebook.com/WarszawskieZOO

Warszawa: W stołecznym zoo przyszedł na świat młody żubr

Poznajcie piękną Królową Puszczy, która pojawiła się w ubiegłym tygodniu w naszej zoologicznej rodzinie – pochwaliło się na Facebooku stołeczne zoo. Maleńka samiczka żubra ma już nawet imię – Pogralka.

Samiczka żubra przyszła na świat w czwartek 3 sierpnia. Jest córką żubrzycy Pogódki i dostojnego żubra Pomagiera. Jak napisał [stołeczny ogród zoologiczny], „poród przebiegł wzorowo, a żubrzyczka zaraz po przyjściu na świat wstała i zaczęła ssać mleko mamy”. Pierwsze dni po porodzie matka z młodą spędziły razem, odizolowane od reszty żubrzego stada. Teraz powróciły na zewnętrzny wybieg i warszawiacy mogą oglądać na żywo nowe pokolenie władców puszczy.

„Póki co żubrzyczka nie odstępuje mamy na krok, ale coś czujemy, że niebawem rozbryka się na dobre” – napisali jej opiekunowie. Wymyślili też dla niej imię – Pogralka. Nie jest to imię przypadkowe, bo, jak wyjaśnia ogród zoologiczny, „imiona wszystkich żubrów urodzonych w Polsce zaczynają się na »Po«”.

Żubr europejski jest największym ssakiem roślinożernym Europy. Po I wojnie światowej na całym świecie w niewoli przetrwały tylko 54 żubry. Spośród nich wybrano 12 zwierząt, które stały się zalążkiem odnawianej populacji. W roku 1939 w Puszczy Białowieskiej było 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały wojnę. Dziś żubra można spotkać w Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej. Także w ogrodach zoologicznych i zagrodach pokazowych.

„Warszawskie ZOO odnosi sukcesy w rozmnażaniu żubrów. Do tej pory przyszło u nas na świat ponad 40 maluchów!” – pochwalił się stołeczny zwierzyniec.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl