fot. PAP/Marcin Obara

101. rocznica Cudu nad Wisłą. Cześć i chwała bohaterom!

W przeddzień Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Cudu nad Wisłą w wielu miejscowościach w Polsce rozpoczęły się obchody rocznicowe. 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku zwanej także Cudem nad Wisłą.

– To była bitwa, która uratowała wolność Rzeczypospolitej, ale także przesądziła o losach świata, dlatego że wiktoria warszawska dała wolność Europie – wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak wręczył w sobotę pośmiertnie patenty oficerskie rodzinom dwóch żołnierzy Armii Krajowej i powojennego podziemia – Tadeusza Przewoźnika ps. „Kuba” i Tadeusza Radwańskiego ps. „Kostek”.

– Wykazali się oni bohaterstwem i męstwem. Byli wierni złożonej przysiędze, którą złożyli Polsce i pozostali jej wierni do końca – podkreślił minister.

Nagrody pieniężne otrzymali żołnierze, którzy uratowali ludzkie życie.

Minister obrony narodowej uczestniczył w jednym z pikników wojskowych „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej”. W Ossowie wręczył odznaczenia resortowe żołnierzom-olimpijczykom, którzy reprezentowali Polskę i Wojsko Polskie podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

– Na 14 medali zdobytych podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 8 zdobyli sportowcy – żołnierze Wojska Polskiego – wskazał polityk.

Polscy medaliści pełnią służbę wojskową w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym, gdzie uprawianych jest ponad 20 dyscyplin.

Służba wojskowa nie przekreśla pasji sportowej – mówiła szeregowy Małgorzata Hołub-Kowalik, złota i srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

– Cały czas jesteśmy wspierani przez naszych przełożonych w trenowaniu, więc ktoś, kto trenuje, może kontynuować swoją sportową karierę – dodała Małgorzata Hołub-Kowalik.

W trakcie pikniku najmłodsi i ci więksi mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym oraz porozmawiać z żołnierzami o służbie wojskowej.

– Jest bardzo fajnie, przygotowano dużo atrakcji, więc bardzo mi się podoba – powiedział Franek, uczestnik pikniku.

– Chciałbym być żołnierzem. Bardzo się tym interesuje i już od korzeni jestem dużym patriotą – poinformował Antoni.

Aby wstąpić do wojska, należy zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Do wyboru są Wojska Obrony Terytorialnej i Wojska Operacyjne. W przypadku tych drugich organizowane są turnusy służby przygotowawczej – mówił ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy I Warszawskiej Brygady Pancernej.

– Taki turnus trwa ok. 28 dni. W tym czasie młody kandydat przechodzi szereg podstawowych szkoleń, by zobaczył, jak faktycznie wygląda ta służba – wyjaśnił ppor. Jacek Piotrowski.

Po tym etapie, jeśli zechce, może złożyć akces o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Rozwiązaniem dla studentów jest wstąpienie do Legii Akademickiej, gdzie awansować można nawet na stopień oficerski. Jak mówił mjr Michał Tomczyk, Wojsko Polskie cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków.

– Zainteresowanie jest spore. Cały czas w skali miesięcy utrzymuje się ono na poziomie kilku tysięcy, dlatego nie narzekamy na brak chętnych – powiedział   mjr Michał Tomczyk.

Wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. Uczestniczył w nim prezydent Andrzej Duda.

– To są groby zwycięzców. Oni wygrali wielką Bitwę Warszawską sprzed 101 lat i całą wojnę polsko-bolszewicką. Oni zwyciężyli i pognali Sowietów na Wschód. To było wielkie polskie zwycięstwo i jedna z najważniejszych bitew w historii świata. Odczuwamy wdzięczność dla naszych bohaterów, a zarazem dziękujemy im z całego serca za ich zajadłość, bohaterstwo, krew, za wielką odwagę  i determinację – wskazał prezydent RP.

Centralne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej i obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w niedzielę.

TV Trwam News

drukuj