fot. lublin.uw.gov.pl

100-lecie administracji rządowej w województwie lubelskim

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie zainaugurowano obchody 100-lecia administracji rządowej w województwie lubelskim. Podczas uroczystości uhonorowano pierwszego wojewodę Stanisława Witalisa Moskalewskiego.

Stanisław Witalis Moskalewski pozostał w pamięci potomnych jako patriota, społecznik, człowiek wielkiej mądrości odpowiedzialności i troski o dobro wspólne. 

– Od 1905 roku brał czynny udział w akcji wprowadzania języka polskiego do szkół i urzędów gminnych. Za swoją działalność był pod stałym nadzorem policji carskiej. Swoją konspiracyjną działalność polityczną rozpoczął ok. 1898 r. W 1901 r. został członkiem Ligi Narodowej, a później jej ekspozytury Stronnictwa Narodowo–Demokratycznego – mówił konferansjer.

Stanisław Moskalewski organizował punkt przerzutowy dla polskich organizacji społeczno-politycznych i prasy narodowej. Wyróżniał się jako sprawny kurier. Wytyczał trasy przemytu prasy i zapewniał bezpieczeństwo konspiratorom.

Po wybuchu I wojny światowej udał się na tereny dzisiejszej Ukrainy, gdzie jako pełnomocnik Centralnego Komitetu Obywatelskiego na obszar Ukrainy opiekował się cywilną ludnością polską oraz organizował polskie szkolnictwo i harcerstwo – dodał.

Zajmował się także pomocą w organizacji i zaopatrzeniu polskich jednostek wojskowych tworzonych na terenie Rosji i Ukrainy. Przyczynił się przez to do powstania korpusu gen. Muśnickiego i dywizji gen. Osińskiego. Zajmował się także ewakuacją ludności polskiej z terenów Ukrainy. Dzięki jego ofiarności 18 tys. Polaków mogło wrócić do kraju. Jako wojewoda lubelski chciał odbudować ze zniszczeń gospodarstwa wiejskie oraz rolnictwo, które było główną gałęzią wytwórczą w województwie. Za swoje zasługi na Rzeczypospolitej polskiej pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Sala kolumnowa imienia Stanisława Witalisa Moskalewskiego to wyraz wdzięczności, pamięci i szacunku mieszkańców województwa.

Boże twoje Słowo uświęca wszystko, prosimy o Twoje błogosławieństwo dla tej sali której nadajemy imię Stanisława Moskalewskiego. Prosimy zlej swoje błogosławieństwo na wszystkich pracujących tutaj ludzi, na wszystkich tych, którzy tu będą się spotykać, dawaj nam zawsze umiłowanie ojczyzny, umiłowanie dobra wspólnego i umiłowanie pokoju – oznajmił kapłan.

Uroczystość poświęcenia sali kolumnowej im. Stanisława Witalisa Moskalewskiego wpisała się w obchodu 100-lecia administracji rządowej w województwie lubelskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl