J. Chróścikowski: Konieczne zmiany po reformie administracyjnej

Reforma administracyjna Polski była przeprowadzona źle i należy dokonać w niej koniecznych zmian – ocenił senator Jerzy Chróścikowski, który był  gościem niedzielnego programu „Rozmowy niedokończone”. Gość TV Trwam mówił nt. zaangażowania samorządów w rozwój Polski.

Senator podkreślał, że szansą na poprawę jest stworzenie silnych powiatów i unikanie nadmiernie rozbudowanej administracji. Według polityka konieczna jest reforma samorządów powiatowych, poszerzenie ich kompetencji i zbudowanie systemu opartego na modelu francuskim.

Więcej zadań dla samorządów; nie ograniczać władzy samorządowej, tej podstawowej jednostki gminnej, a dać zadania dużym powiatom, które będą decydowały o tych strategicznych rzeczach. Więcej kompetencji dla samorządów gminnych. To gminy najlepiej wiedzą, jak zarządzać środkami i jak funkcjonować. Każda władza, która przychodzi, obiecuje a potem, jak coś do czegoś przychodzi nie ma odwagi politycznej podjąć radykalnych działań w kierunku umocnienia samorządu – mówił gość TV Trwam.

Zdaniem senatora Chróścikowskiego podczas reformy administracyjnej należało tworzyć powiaty na obszarach dawnych województw. Podkreślił, że dzięki temu Polska mogła bardzo dużo zyskać na rozwoju regionalnym.

Reforma administracyjna Polski z 1999 r. wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego. Obecnie w Polsce mamy 16 województw, 314 powiatów oraz blisko 2,5 tysiąca gmin.

RIRM

drukuj