fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Małopolskie ma przyjąć tzw. uchwałę antysmogową

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjmie do końca roku tzw. uchwałę antysmogową – zapowiedział wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. To reakcja na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę noweli Prawa Ochrony Środowiska.

Ustawa daje lokalnym władzom prawo wprowadzenia na konkretnym terenie norm emisji dla instalacji spalania paliw. Sejmik chce – tak jak poprzednio – całkowicie zakazać używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w mieście.

Takie przepisy uderzą jednak w osoby mniej zamożne, których nie stać na zmianę kotłów a później ich utrzymanie. Problem dotyczy w szczególności ogrzewania gazowego.

Agata Tatara, radna miasta Krakowa z ramienia PiS, powiedziała, że mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie, czy to na zakup pieców czy ich utrzymania.

Te opłaty przy ogrzewaniu gazowym są na pewno wyższe niż przy energii elektrycznej. Też są różne możliwości. Mieszkańcy mogą również starać się o pomoc w zakresie wydatków bieżących. Takie środki są przeznaczane dla mieszkańców Krakowa. Myślę, że w ogóle rada miasta, w świetle obowiązujących nowych przepisów, spróbuje się pochylić jeszcze raz dokładnie i przeanalizować, w jakich obszarach możemy wspierać szczególnie te osoby, które są w szczególnej potrzebie i borykają się z problemami finansowymi – podkreśliła radna.

Smog w Krakowie utrzymuje się 150 dni w roku. Jest to pierwsze miasto w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów.

Zapisy miały wejść w życie w 2018 roku. Sąd uznał jednak ich nieważność.

RIRM

drukuj