fot. PAP/Radek Pietruszka

10. edycja Narodowego Czytania

W sobotę w całej Polsce odbyła się 10. edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

To już 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Akcja została zainicjowana przez Parę Prezydencką w 2012 roku. Jako pierwszy czytany był „Pan Tadeusz”. Tym razem była to „Moralność pani Dulskiej” – dramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej. To jedno z najważniejszych dzieł autorki.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1433684168869826580

Utwór pokazuje powierzchowność i zakłamanie mieszczaństwa – tłumaczy nauczycielka jednej ze szkół podstawowych, Julia Orzechowska-Guzewicz.

– Główna bohaterka, Aniela Dulska, była właścicielką kamienicy. Przestrzegała ona  moralności bardzo powierzchownie. Nie zwracała uwagi na to, że jej syn uwodzi służącą, dbała tylko o to, by cała społeczność się o tym nie dowiedziała – akcentuje Julia Orzechowska-Guzewicz, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie.

W utworze można odnaleźć komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka. Nie brakuje też silnej wymowy społecznej – zauważa minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

– W dramacie autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie, czyli potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość – wskazuje minister.

To właśnie z „Moralności pani Dulskiej” znamy pojęcie „dulszczyzna”, które określa postawę pełną obłudy i hipokryzji. Minister edukacji zwraca uwagę, że akcja Narodowego Czytania to okazja, by promować czytelnictwo, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

– Młodzież powinna czytać to dzieło chociażby ze względu na to, że jest aktualne do dzisiaj – podkreśla Julia Orzechowska-Guzewicz.

Uroczyste czytanie z udziałem pary prezydenckiej odbyło się w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

– Scena przedstawia salon w burżuazyjnym domu. Dywany – meble solidne – na ścianach w złoconych ramach premia i Bóg wie, jakie obrazy – czytał Andrzej Duda.

– Wchodzi Dulska w stroju niedbałym. Papiloty – z tyłu cienki kosmyk –kaftanik biały wątpliwej czystości – halka włóczkowa krótka, poddarta na brzuchu – czytała Agata Kornhauser-Duda.

W Narodowe Czytanie włączyło się wielu znanych aktorów. „Moralność pani Dulskiej” była czytana w różnych miejscach w całym kraju: w domach kultury, szkołach, bibliotekach, szpitalach, jednostkach wojskowych, a nawet więzieniach. Narodowe Czytanie, jak co roku, przeprowadzono także poza granicami kraju [czytaj więcej].

TV Trwam News

drukuj