1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Uroczystościami na terenie byłego Aresztu Śledczego na Mokotowie i apelem pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy stolica uczci 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody święta odbędą się w całym kraju.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się 1 marca w Warszawie. Rozpocznie je przed południem uroczysty capstrzyk przed Muzeum Wojska Polskiego. Następnie żołnierze i członkowie grup rekonstrukcyjnych przemaszerują na pl. Piłsudskiego. Równolegle na Pradze Płn. przed dawnym Trybunałem Wojennym NKWD odbędzie się inscenizacja historyczna i przemarsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych na tym terenie.

Od rana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie zaplanowano dzień otwarty m.in. zwiedzanie historycznej części aresztu przez grupy zorganizowane i ekspozycję archiwaliów. Przed południem w Muzeum odbędzie się także briefing ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro na temat projektu architektonicznego placówki oraz obchodów święta. Od wczesnego przedpołudnia będzie tam też trwała akcja oddawania krwi weteranom walk o niepodległość i żołnierzom Wojska Polskiego – uczestnikom działań poza granicami kraju pod hasłem „Krew za krew”.

W południe odbędą się uroczystości przy „Panteonie Chwały” na Łączce na Wojskowych Powązkach oraz przed Pomnikiem Ofiar NKWD na terenie dawnego obozu specjalnego NKWD w Rembertowie. Wczesnym popołudniem w kinie „Praha” będzie miało miejsce spotkanie z kombatantami, historykami i grupami historycznymi oraz m.in. ogłoszenie wyników i wręczenie nagród konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.

Uroczystości zaplanowano także przed dawnym gmachem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości), gdzie mieści się tablica pamiątkowa i głaz upamiętniający śmierć Jana Rodowicza „Anody”. Kwiaty złożone zostaną zaś później przed tablicami pamiątkowymi na dawnym gmachu Głównego Zarządu Informacji LWP i dawnym gmachu Wojskowego Sądu Rejonowego.

Później odbędą się uroczystości na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w których udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Następnie zaplanowano spotkanie przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego więzione, torturowane i mordowane przez funkcjonariuszy NKWD i WUBP w latach 1944-1948 na budynku dawnej Kwatery Głównej NKWD na Pradze Płn. oraz przemarsz do Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944-1956.

Wczesnym wieczorem będą miały miejsce uroczystość i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta. Później odbędzie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Archikatedrze św. Jana.

Wieczorem zaplanowano koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy” pt. „Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych” w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz premierę filmu dokumentalnego Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Żwolińskiego „Wyklęte” (TVP1). W Przystanku Historia IPN działać już będzie także Pokój Zagadek poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci – dziś i w najbliższych dniach – odbędą się w całym kraju. Msze św., uroczystości, konferencje, pokazy, wystawy, czy marsze przewidziano m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Olsztynie,

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

PAP/RIRM

drukuj