fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl

1 czerwca spotkanie szefów PKW i KBW z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum

1 czerwca ma się odbyć spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą. O takie spotkanie zwrócił się szef PKW Wojciech Hermeliński.

Prezydent Andrzej Duda proponuje, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. W tym samym terminie, zgodnie z kalendarzem wyborczym, przypada data wyborów samorządowych.

Według PKW, przeprowadzenie referendum i wyborów jednego dnia budzi wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej. Swoje wątpliwości Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła w liście skierowanym do prezydenta.

Zaplanowane na 1 czerwca spotkanie pełnomocnika Andrzeja Dudy ds. referendum z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym ma być spotkaniem roboczym. Pełnomocnik prezydenta, minister Paweł Mucha, wskazał, że chce rozmawiać o „uwarunkowaniach prawnych, technicznych i organizacyjnych” związanych z inicjatywą.

Paweł Soloch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił, że warto rozmawiać, aby wypracować rozwiązania najlepsze dla Polski i Polaków.

Prezydent wyszedł z założenia, że to nie jest referendum rozstrzygające, ale konsultacyjne. Chciał on w ten sposób nadać temu referendum wymiar symboliczny i w 100-lecie niepodległości zwrócić się bezpośrednio do Polaków z zasadniczymi pytaniami dotyczącymi konstytucji. Prezydent uznał, że jego mandat (w postaci oddanych na niego głosów) jest wystarczająco silny i wiarygodny. Jak przypomniał – liczba głosów, jaka padła na niego, kiedy startował na urząd prezydenta, jest większa niż głosy, które były za konstytucją. To upoważnia go do podjęcia tego typu działań – powiedział Paweł Soloch.

Na potrzebę podjęcia poważnej debaty nad ewentualnymi zmianami w Konstytucji RP wskazuje wiele środowisk. Obecnie obowiązująca Ustawa Zasadnicza ustanowiona została 20 lat temu, w 1997 roku.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj