fot. PAP/Marcin Gadomski

Wojsko Polskie organizatorem obchodów upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Od tego roku Wojsko Polskie będzie organizatorem obchodów upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. To, jak wyjaśnił, zapewni godność uroczystości.

Minister podkreślił na konferencji w Gdyni, że Westerplatte to miejsce wyjątkowe; uświęcone krwią Wojska Polskiego.

– Niestety przez lata miejsce to było zaniedbywane, a w ubiegłym roku zostało wykorzystane przez polityków totalnej opozycji do politycznych wystąpień – zauważył szef resortu obrony.

Wskazał też na przemówienia, w których nie padały zdania, kto był sprawcą agresji na Polskę oraz te, które zrównywały kata z ofiarą. Od tego roku ma się to zmienić.

– Od tego roku Wojsko Polskie będzie organizatorem uroczystości związanych z upamiętnieniem dzielności i bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego. Właśnie tę dzielność i to bohaterstwo okazali w sposób niezwykły we wrześniu 1939 roku. Polscy żołnierze są spadkobiercami westerplatczyków. To polscy żołnierze gwarantują to, że obchody na Westerplatte będą miały charakter godny – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że na uroczystość zostaną zaproszeni kombatanci, weterani, harcerze ze wszystkich związków, przedstawiciele samorządu lokalnego i marszałkowie województw.

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września.

RIRM

drukuj