W. Skurkiewicz nt. podpisania umowy o systemie Patriot: To historyczny dzień

„Historyczny dzień” – tak podpisanie umowy na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot ocenia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. „Realizujemy te zobowiązania, o których mówiliśmy” – dodaje.

Uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka rozpocznie się o godz. 11.00 w Warszawie.

To największy dotychczasowy kontrakt zbrojeniowy w Polsce. Negocjacje między Polską a USA trwały blisko trzy lata. Dostawy mają się zacząć w 2022 roku.

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz ocenia, że dzięki temu kontraktowi Polska zwiększy swoje bezpieczeństwo.

– System przeciwrakietowy jest istotny dla nas, którzy jesteśmy w takim szczególnym położeniu geograficznym i mamy świadomość, że te zagrożenia – głównie ze Wschodu – są realne. Dziś, kiedy podpisujemy porozumienia, kiedy podpisujemy tę umowę, kiedy mamy deklarację administracji Donalda Trumpa co do współpracy; kiedy mamy również deklarację Kongresu Stanów Zjednoczonych, który zgodził się na sprzedaż tego uzbrojenia dla polskiego wojska, możemy śmiało powiedzieć, że realizujemy te zobowiązania, o których mówiliśmy – mówi wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony średniego zasięgu otrzymał nazwę „Wisła”. System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot stanie się podstawą tego programu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl