fot. PAP/Rafał Guz

W Sali Kolumnowej Sejmu trwa jubileuszowa konferencja „Polska-ASEAN: ambitne partnerstwo w zmieniającym się świecie”

Wydarzenie, w którym uczestniczyli ambasadorowie państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, zainaugurowała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Podkreśliła, że organizacja i region ASEAN to ważny element międzynarodowej architektury bezpieczeństwa i gospodarki.

Jak wskazała Elżbieta Witek, wraz ze wzrostem znaczenia regionu Indo-Pacyfiku w światowej polityce, wzrasta znaczenie ASEAN. Marszałek powiedziała, że zakres naszej współpracy z regionem ASEAN może mieć wiele wymiarów.

– Najbardziej perspektywiczne w naszej współpracy, dające nadzieję na wymierne korzyści dla obu stron, są gospodarka i edukacja. Region ASEAN – mimo postpandemicznej recesji i odczuwania globalnych skutków wojny na Ukrainie – pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się regionów świata. Państwa ASEAN, ze swoją dynamiką, wzrostem gospodarczym, młodymi i aspirującymi populacjami oraz dążeniem do modernizacji i innowacji, są dla Polski niezwykle cennymi partnerami gospodarczymi – podkreśliła marszałek Sejmu.  

Elżbieta Witek wskazała, że Polska jest atrakcyjnym partnerem dla państw Azji.

Wyraziła też nadzieję, że podczas trwającej w Sejmie konferencji uda się wypracować pomysły na lepszą promocję gospodarczych atutów naszego kraju w regionie oraz polskiej oferty studiów wyższych i współpracy naukowej.

RIRM

drukuj