fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] ks. dr M. Będziński: Na Jasnej Górze chcemy powiedzieć Panu Bogu, że dziękujemy za ogrom łaski. Spotykamy się na II Ogólnopolskim Kongresie Różańcowym połączonym z X Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca

Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za tę wielką orędowniczkę dla nas, dla Żywego Różańca, dla Dzieła Rozkrzewiania Wiary – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Polska dziękuje za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot – założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Żywego Różańca. Na Jasnej Górze trwa X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca połączona z II Kongresem Różańcowym. Wydarzenie potrwa do jutra.

– Na Jasnej Górze chcemy powiedzieć Panu Bogu, dziękujemy za ogrom łaski. Spotykamy się na II Ogólnopolskim Kongresie Różańcowym, który ma wymiar misyjny. Trzy wykłady, modlitwa, procesja różańcowa, to wszystko po to, żeby pokazać Paulinę Jaricot jako tę, która dała nam kontemplacyjny wymiar modlitwy różańcowej. Paulinę Jaricot zobaczymy jako tę, która jest oddana cała Kościołowi powszechnemu, Kościołowi Misyjnemu. Będziemy spoglądać na Paulinę Jaricot jako na osobę, która jest mocno osadzona w eklezjologii. To kobieta, która kocha Kościół – podkreślał ks. dr Maciej Będziński.

Pielgrzymka Żywego Różańca to stały akcent pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku jest ona wyjątkowa.

Spotykamy się na Wałach Jasnogórskich. Dziś od samego rana będzie konferencja, modlitwa różańcowa prowadzona przez polskich misjonarzy z pięciu kontynentów. Oni będą mogli modlić się na różańcu i dawać świadectwo o mocy modlitwy różańcowej w państwie i na kontynencie, na którym pracują. Będzie Msza święta pod przewodnictwem ks. abp Giovanniego Pietro Dal Toso – sekretarza pomocniczego Kongregacji Ewangelizacji Narodów, prezydenta Papieskich Dzieł Misyjnych. Wraz z nim przy ołtarzu staną ks. abp Wacław Depo, ks. bp Jan Piotrowski, ks. bp Szymon Sułkowski, polscy misjonarze, moderatorzy Żywego Różańca, kapłani, którzy modlą się na różańcu i którzy prowadzą grupy różańcowe – mówił w „Aktualnościach dnia” dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Wydarzeniu przyświeca hasło: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”.

To jest hasło Pauliny Jaricot, żeby modlitwa różańcowa dotarła do każdego domu, instytucji, każdego zakątka, gdzie ludzie mają otwarte serce i chcą się modlić. To jest zawsze dla nas podsumowanie roku formacyjnego w Żywym Różańcu, ale też rozpoczęcie nowego roku formacyjnego. Na Wałach Jasnogórskich będziemy rozpoczynać nowym rok formacyjny pod hasłem „Żywy różaniec w służbie misjom” – zaznaczał ks. dr Maciej Będziński.

Od wielu lat Żywy Różaniec w Polsce pomaga w akcji „Żywy Różaniec dla Misji” budując świątynie w krajach misyjnych.

Jedna złotówka miesięcznie od członka Żywego Różańca. Ona jest w stanie skumulować taką sumę pieniędzy, że my jesteśmy za to w stanie wybudować Kościół na misjach. To jest też idea Pauliny Jaricot. Ona mówiła o jednej bułce tygodniowo, czyli my tak wyliczyliśmy, że 25 groszy w tygodniu razy 4 daje złotówkę. To jest więc taka jedna złotówka (…). Ta złotówka pomnożona w komunii Kościoła razy 2 mln członków Żywego Różańca w Polsce, to proszę pomyśleć, jaka to jest ogromna siła, dzięki której możemy pomagać – zaznaczał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Dzięki Żywemu Różańcowi z Polski powstała kaplica przy uniwersytecie w Nigerii.

Dzieła błogosławionej Pauliny Jarciot odgrywają ważną rolę w Kościele.

Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec, które w godzinę jej śmierci już miało kilka milionów członków bez komunikacji telefonicznej, bez internetu, bez rozpowszechnionej prasy. Ona stworzyło tak wielkie dzieło, dlatego bo była cała zanurzona w Eucharystii i Jezusie Chrystusie – mówił gość „Aktualności dnia”.

Ksiądz dr Maciej Będziński podkreślił, że Paulina Jaricot zdała egzamin. Przyjęła wielki krzyż cierpienia, ze względu na wielką miłość do Kościoła, do misji i do Żywego Różańca.

Całą rozmowę z ks. dr. Maciejem Będzińskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl