Rząd odpowiadał na pytania PiS-u ws. emigracji Polaków

Rząd liczy na to, że w 2015 roku Polacy zaczną wracać do kraju z emigracji zarobkowej, ponieważ – według rządu – sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawia. Dziś w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości pytali o problem masowej emigracji rodaków.

W imieniu premier na pytania posłów PiS-u odpowiadał sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina.

Męcina powiedział, że jednym z głównych pozytywnych działań rządu na rynku pracy są programy dla młodych – m.in. konkursy, bony, staże i pożyczki. To zdaniem rządu zachęca młodych do pozostania w kraju.

Męcina wskazał, że rząd na walkę z bezrobociem przeznaczył z budżetu odpowiednio w 2013 r. 4, 6 mld zł, w 2014 r. 5 mld, a w bieżącym 5,5 mld zł.

Dokonaniem rządu ma być też ograniczenie funkcjonowania umów na czas określony. Rząd PO-PSL chce także, by z wydajnością pracy szły podwyżki płac.

To wyliczenie dobrych życzeń, a nie konkretne rozwiązania dla powstrzymania emigracji Polaków – komentowała w Sejmie poseł Beata Mazurek.

– Co do zmniejszonej liczby bezrobotnych, o których pan wspomniał, chciałabym jednak zwrócić uwagę, że to zmniejszenie wiąże się z tym, że i generacja ludzi młodych wchodzących na rynek jest mniejsza, więc stąd również mniejsza liczba osób bezrobotnych. Emigracja zmniejsza liczbę pracujących, a tym samym wytwarzanie PKB i dochody podatkowe państwa. U nas zamyka się koło. Bo, żeby wypłacać emerytury i inne świadczenia, potrzebne są albo wyższy deficyt, albo wyższe podatki. chciałabym, aby pan odpowiadając na pytanie „co zamierzacie zrobić, by zatrzymać ludzi w Polsce?” podszedł do tego problemu całościowo, nie tylko poprzez rynek pracy. Rynek pracy to tylko wycinek, który z całą pewnością problemu migracji Polaków nie zatrzyma. Oni nie wyjeżdżają dlatego, że jest im dobrze, tylko dlatego, że nie mają pracy, dobrego wynagrodzenia, a przede wszystkim nie mają stabilności zatrudnienia – zaznaczyła Beata Mazurek.

Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, jeszcze w tym roku Polskę chce opuścić kolejny milion obywateli. To w szczególności ludzie młodzi.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl