fot. P.Tracz/KPRM

Premier Szydło w Gostyniu ws. sytuacji po nawałnicach

Premier Beata Szydło przyjechała dziś do Gostynia (Wielkopolskie), by wziąć udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

Posiedzenie zorganizowano w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Po spotkaniu zaplanowano wypowiedź dla mediów premier Szydło, ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, oraz wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Po południu premier odwiedzi jedno z poszkodowanych gospodarstw w gminie Borek Wielkopolski.

W wyniku nawałnic w Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców.

Do tej pory wojewoda wielkopolski przekazał gminom w regionie ponad 17 mln zł na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin i osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Środki otrzymało w sumie 58 gmin w Wielkopolsce.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zniszczeniu i uszkodzeniu uległy lasy w nadleśnictwach: Gniezno, Jarocin, Piaski i Czerniejewo. Leśnicy wyliczyli, że powierzchnia uszkodzona to ponad 15,4 tys. ha. Powierzchnia do odnowienia to ponad 3,1 tys. ha. Straty w drewnie szacowane są na 1 mln m sześc.

W ubiegłym tygodniu służby wojewody podały, że wskutek nawałnic ucierpiało ponad 2,1 tys. gospodarstw rolnych. Poniesione przez rolników straty szacowane są na przeszło 18,2 mln zł.

Państwowa Straż Pożarna w regionie odebrała w czasie drugiego weekendu sierpnia ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

PAP/RIRM

drukuj