fot. pixabay.com

Polscy księża biskupi rozpoczynają wizytę „ad limina Apostolorum”

Pierwsza grupa polskich księży biskupów rozpoczyna dziś w Watykanie wizytę „ad limina Apostolorum”. Wizyty te odbywają się cyklicznie – zwykle co pięć lat. Dotyczą wszystkich kościołów oraz każdej diecezji na świecie.

W ich trakcie księża biskupi odwiedzają główne kongregacje i bazyliki rzymskie. Podczas spotkania z Ojcem Świętym przedstawiają sprawozdania z sytuacji w diecezjach, a Papież daje im wskazania do przedstawionych zagadnień.

O celach wizyty „ad limina Apostolorum” polskich biskupów mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,  na konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie. [czytaj więcej]

– Pierwszym celem jest wizytaad limina Apostolorum”, czyli u grobu św. Piotra i Pawła. Drugim jest przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnemu Ojcu Świętemu, czyli jest to wizyta u następcy św. Piotra żyjącego w naszych czasach. Trzecim celem jest wzrost wiary, czyli w praktyce chodzi nie tylko o to, żeby dokonała się pewna procedura administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, co robią wszystkie instytucje, tylko chodzi o to, żeby Kościół mógł wzrastać w wierze – poinformował ks. abp Stanisław Gądecki.

Wizyta „ad limina Apostolorum” polskich księży biskupów została podzielona na cztery grupy. W pierwszej turze do Stolicy Apostolskiej udają się księża biskupi m.in. z archidiecezji warmińskiej, białostockiej oraz lubelskiej.

Druga grupa rozpocznie wizytę w Watykanie 11 października, trzecia – 18 października a czwarta, ostatnia – 25 października i zakończy ją 30 października.

„Poprzednia wizyta polskich biskupów w Watykanie miała miejsce w dniach 1-8 lutego 2014 roku. Poprzedziła ona kanonizację Jana Pawła II oraz organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek, w przemówieniu do polskiego episkopatu, szczególną refleksję poświęcił rodzinie i młodzieży oraz zwrócił uwagę na potencjał Kościoła w Polsce” – czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl