fot. flickr.com

Parlament Europejski zagłosuje nad umową dotyczącą brexitu

Parlament Europejski w Brukseli ma dziś zagłosować nad umową dotyczącą brexitu. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską w najbliższy piątek.

Chodzi o wyrażenie zgody na zawarcie projektu umowy o wystąpieniu. Wielu europosłów już dziś otwarcie mówiło w Brukseli, że poprze ten dokument.

– Przed nami bardzo ważne głosowanie. Osobiście zagłosuję w taki sposób, jak życzą sobie tego Brytyjczycy. Uważam, że każdy kraj powinien mieć możliwość decydowania o własnym losie. Po referendum, bardzo ważnym wydarzeniu na Wyspach Brytyjskich, mamy następne kroki, które skutkują tym, że Wielka Brytania odchodzi z UE. Życzymy jej wszystkiego dobrego, ale też chcielibyśmy kooperować gospodarczo z tym krajem. Myślę, że dobre relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią nie zaszkodzą obu stronom – mówił eurodeputowany Bogdan Rzońca.

Tym bardziej, że Zjednoczone Królestwo to wielki płatnik netto Wspólnoty. Jej wyjście to cios dla Unii.

– Wielka Brytania odchodząca to jest zwijająca się Unia Europejska zamiast rozwijającej się. To jest słabsza Unia w relacjach z Rosją, w relacjach z Ameryką. To jest mniej wolnego rynku, na czym Polsce zależy w UE, ale przede wszystkim to jest również osłabienie bezpieczeństwa europejskiego, bo słabsza Unia to i słabsze NATO jakkolwiek na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale tak słyszałem o tym mówił były sekretarz generalny NATO Rasmussen – podkreślał europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Głosowany dokument zawiera dwa punkty: wyrażenie zgody oraz informacje o tym, gdzie ma on trafić.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj