Nowa Błogosławiona

Marta Wiecka urodziła się 12 stycznia 1874 roku w Nowym Wiecu. Pochodziła z wielodzietnej rodziny – była trzecią spośród trzynaściorga dzieci właściciela ziemskiego Marcelego de Wiecki herbu Leliwa i Pauliny z Kamrowskich.

Rodzina Wieckich była głęboko religijna, a w domu pielęgnowano tradycje polskie i patriotyczne.

Marta była wzorem dla rodzeństwa. Jako że była jednym z najstarszych dzieci, często opiekowała się młodszym rodzeństwem, które za jej dobroć i ciepło nazwało ją „mateczką”. Lubiana przez nauczycieli i koleżanki motywowała je do modlitwy, do uczęszczania na katechezę.

Dwunastoletnia dziewczyna bardzo głęboko przeżyła dzień swojej Pierwszej Komunii Świętej (październik 1886 roku). Od tego wydarzenia pogłębiała się jej pobożność, a równocześnie coraz bardziej budziło się powołanie do życia zakonnego.

Marta bardzo dużo się modliła, jednak szczególne nabożeństwo żywiła do Matki Bożej (w dzieciństwie została uzdrowiona przez Matkę Bożą w Piasecznie) oraz do św. Jana Nepomucena. To właśnie z jej inicjatywy przy drodze, obok rodzinnego domu stanęła figura św. Jana, znaleziona na strychu jednego z domostw.

Jako szesnastoletnia dziewczyna postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Siostry stwierdziły jednak, że jest jeszcze za młoda i kazały jej zgłosić się dopiero, kiedy osiągnie pełnoletność. I tak się stało. Marta wraz ze swoją koleżanką Moniką Gdaniec zapukały do furty Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego ? Paulo w Krakowie.

26 kwietnia 1892 roku Marta została przyjęta do postulatu, a 12 sierpnia tegoż roku rozpoczęła seminarium. Rok później przywdziała strój szarytki i została skierowana do opieki nad chorymi w szpitalu powszechnym we Lwowie. Szybko zyskała opinię siostry, która kocha chorych i służy im z oddaniem i poświęceniem.

Kolejną placówką, na której pracowała s. Wiecka, były Podhajce. Tam przez pięć lat pracowała również w szpitalu, jednocześnie przygotowując się do ślubów, które złożyła 15 sierpnia 1897 roku.

19 października 1899 roku s. Marta Wiecka rozpoczęła pracę w szpitalu w Bochni. Tam spotkało ją ciężkie doświadczenie. Jeden z pacjentów kierowany zazdrością rzucił na nią oszczerstwo, posądzając o czyn niemoralny. Przełożeni jednak, ufając siostrze Marcie, nie dali mu wiary.

Po dwóch latach władze zakonne skierowały s. Wiecką do pracy w szpitalu na wschodnich rubieżach Polski do Śniatyna (dziś Ukraina). Tam s. Marta spędziła ostatnie dwa lata życia.

Zmarła 30 maja 1904 roku w Śniatynie, po tym jak podjęła się dobrowolnie uporządkowania i dezynfekcji sali po chorej na tyfus. Kierując się miłością bliźniego, zastąpiła w tym młodego ojca rodziny.

Siostra Marta Wiecka została pochowana na miejscowym cmentarzu. Ludzie, którym ofiarnie służyła do końca swoich dni, nie zapomnieli o niej. Nieustający kult przy jej grobie, trwający ponad sto lat, wpłynął na rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego (czerwiec 1997 roku). W grudniu 2004 roku Sługa Boży Jan Paweł II promulgował dekret o heroiczności cnót siostry Marty Wieckiej. Ojciec Święty Benedykt XVI w lipcu 2007 roku zatwierdził dekret o uznaniu cudu przypisywanego wstawiennictwu siostry Marty.

14 września 2007 roku pismem z Sekretariatu Stanu została zakomunikowana decyzja Ojca Świętego Benedykta XVI, iż uroczystość beatyfikacji s. Marty Wieckiej odbędzie się 24 maja 2008 roku we Lwowie.

Małgorzata Pabis

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl