Niebo przybyło na ziemię

Boże Narodzenie 2007

Niebo nie należy do geografii przestrzeni, ale do geografii serca. Serce Boże w tę świętą noc zniżyło się aż do stajenki: pokora Boga jest niebem. Wychodząc jej naprzeciw – dotykamy nieba. Wówczas nowa staje się także ziemia. Podkreślił to Ojciec Święty w czasie uroczystej Mszy św. Pasterskiej w Bazylice św. Piotra w noc Bożego Narodzenia. W samą uroczystość w południe w orędziu bożonarodzeniowym Papież zwrócił uwagę, że jedynie wielkie światło, które zajaśniało w Chrystusie, może dać ludziom prawdziwy pokój. Dlatego każde pokolenie jest wezwane, aby je przyjąć, aby przyjąć Boga, który w Betlejem stał się jednym z nas.

– W stajence betlejemskiej niebo łączy się z ziemią. Niebo przybyło na ziemię. Stąd wychodzi światło na wszystkie czasy. Dlatego tam wybucha radość; dlatego tam rodzi się śpiew – nauczał w czasie Pasterki w Watykanie Ojciec Święty. Podkreślił, że gdy dotkniemy pokory Boga, która objawiła się w Betlejem, Jego radość nas dotknie i rozjaśni świat. Z kolei w orędziu bożonarodzeniowym Benedykt XVI zwrócił uwagę, że na pragnienie poczucia sensu i wartości, które odczuwa współczesny świat, na poszukiwania dobrobytu i pokoju, który znamionuje życie całej ludzkości, na oczekiwania ubogich Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek, odpowiada swoim Narodzeniem. – Niech jednostki i narody nie boją się uznać Go i przyjąć: z Nim „wielka światłość” oświetla horyzont ludzkości; wraz z Nim rozpoczyna się „święty dzień”, który nie zna zachodu. Oby to Boże Narodzenie było prawdziwie dla wszystkich dniem radości, nadziei i pokoju! – wołał Papież. Apelował też, aby pozwolić Światłu tego dnia rozprzestrzenić się wszędzie. – Niech wejdzie do naszych serc, niech oświeci i ogrzeje nasze domy, niech wniesie spokój i nadzieję w nasze miasta, niech da światu pokój – apelował Ojciec Święty. Po wygłoszeniu orędzia Papież złożył życzenia bożonarodzeniowe w 63 językach.

Polscy księża biskupi w czasie świąt wskazywali na Chrystusa jako fundament nadziei w życiu osobistym i społecznym. Mówili o potrzebie chrześcijańskiej tożsamości Europy. Apelowali o obronę życia ludzkiego i podkreślali wartość małżeństwa i rodziny. Nie zabrakło odniesienia do wrzawy wywołanej przez polityków i niektóre media związanej ze stopniami z religii na świadectwie maturalnym. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu ks. abp Sławoj Leszek Głodź wobec ostatnich ataków na katolickie media wziął je w obronę.

Sławomir Jagodziński

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl