Kompensacja przyrodnicza potrzebna Polsce

Od marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej rozpocznie się kształcenie na nowym kierunku studiów podyplomowych: polityka ochrony środowiska – kompensacja przyrodnicza. WSKSiM jest jedną z czterech uczelni w Polsce, która w ramach Działania 5.4. „Wspieranie edukacji dla zrównoważonego rozwoju” uzyskała 50-procentowe dofinansowanie kosztów realizacji projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Kompensacja przyrodnicza jest to zespół działań prowadzących do przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie, wyrównania szkód dokonanych w środowisku przez realizację przedsięwzięcia i zachowanie walorów krajobrazowych. – Nie jest to pojęcie nowe – zauważa prof. dr hab. Kazimierz Tobolski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Na przykład w Szwajcarii jest długoletnia tradycja rekompensowania przyrodzie pewnych działań inwestycyjnych. Jest to uregulowane prawnie, ale przede wszystkim ta sprawa jest w świadomości społecznej i jest stosowana. Bardzo ważne jest, aby również w Polsce to funkcjonowało w społeczeństwie jako działanie, które jest działaniem naprawczym albo działaniem, które jest coś za coś – podkreśla profesor. Zadania poprawy świadomości społecznej w tym zakresie, ale przede wszystkim wykształcenia specjalistów ds. kompensacji przyrodniczej, podjęła się właśnie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podyplomowe studia w WSKSiM z zakresu polityki ochrony środowiska – kompensacji przyrodniczej skierowane są do osób posiadających wykształcenie przyrodnicze na studiach licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Ich celem jest przygotowanie specjalistów, których obecnie brakuje na rynku pracy, którzy będą potrafili przygotowywać projekty dotyczące kompensacji przyrodniczej przy realizacji konkretnych inwestycji na obszarze objętym programem Natura 2000. Potrzebę kształcenia w Polsce takich specjalistów podkreśla prof. dr hab. Jan Szyszko, b. minister ochrony środowiska. – Z jednej strony mamy wyśmienite zasoby przyrodnicze stanowiące nasze dziedzictwo kulturowe, ale z drugiej strony – mamy też szybki rozwój gospodarczy. Nie chcemy popełniać błędów państw wysoko rozwiniętych, np. ze starej Piętnastki, gdy wraz z rozwojem gospodarczym zniszczono zasoby środowiskowe. Dlatego trzeba dołożyć starań, by rozwój gospodarczy ich nie niszczył, a wręcz przeciwnie – rozwijał je, co dzięki wyszkoleniu specjalistów jest możliwe.

Jednostką prowadzącą kształcenie na tym kierunku jest Zakład Polityki Ochrony Środowiska, który funkcjonuje w ramach Instytutu Politologii. Jak zaznacza rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński CSsR – problematyce ochrony środowiska i ochrony przyrody od dawna poświęca się w WSKSiM dużo uwagi, na uczelni zorganizowano szereg konferencji naukowych poświęconych ochronie środowiska; ostatnia odbyła się 15 grudnia 2007 r. i dotyczyła ochrony bioróżnorodności w Polsce. Od kilku lat prowadzone są też zajęcia z polityki ochrony środowiska na studiach licencjackich, a także na studiach podyplomowych „Zasady wykorzystania funduszy unijnych” wykłady z zakresu możliwości pozyskiwania funduszy UE na projekty związane z ochroną środowiska.

Studia podyplomowe oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej z zakresu m.in. ochrony środowiska, polityki rozwoju regionalnego, oceny i wyceny zasobów przyrodniczych, infrastruktury ochrony środowiska, energetyki odnawialnej, stanu środowiska przyrodniczego w Polsce umożliwiają także udział w interesujących wyjazdach i warsztatach terenowych poświęconych m.in. rozpoznawaniu gatunków ptaków w ich środowisku bytowania w podziale na środowisko wodne, tereny bezleśne ze szczególnym uwzględnieniem ptaków ważnych dla Polski z aneksu I i II dyrektywy ptasiej, rozpoznawaniu w terenie siedlisk przyrodniczych występujących w Polsce ważnych dla UE z zał. II, IV i V dyrektywy habitatowej, rozpoznawaniu gleb i zasad ich funkcjonowania (współdziałanie roślin i zwierząt), określaniu sukcesji, regeneracji i zmian w środowisku przyrodniczym na tle celowej działalności gospodarczej człowieka. Każdy student – aby ukończyć studia podyplomowe – będzie też przygotowywał pod kierunkiem fachowców projekt kompensacji przyrodniczej dla inwestycji na konkretnym obszarze Natura 2000.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska studia, które bez takich funduszy byłyby bardzo kosztowne, będą zdecydowanie przystępniejsze dla studenta. – Chcemy, żeby studenci mniej płacili za naukę, żeby mogli otrzymać bezpłatnie materiały edukacyjne czy dofinansowanie wyjazdów warsztatowych – podkreśla rektor WSKSiM. Zajęcia na studiach podyplomowych odbywać się będą w systemie zjazdowym w siedzibie uczelni lub w specjalnie do tego przygotowanych ośrodkach w terenie. Kandydaci na ten kierunek mogą składać dokumenty jeszcze do 15 lutego br. Szczegółowe informacje na temat studiów na tym kierunku można znaleźć na stronie internetowej uczelni www.wsksim.edu.pl.


Dorota Zbierzchowska
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl