fot. https://twitter.com/Kaminski_M_

Jeszcze dziś ma zapaść decyzja ws. stanu wyjątkowego

Jeszcze dziś Sejm podejmie decyzję w związku z wnioskiem prezydenta RP Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.

Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej został wprowadzony 2 września 2021 roku na okres 30 dni. Obejmuje on 3-kilometrowy pas przy wschodniej granicy. Obszar jest zamknięty dla mediów i aktywistów społecznych. [czytaj więcej]Aby móc się w nim poruszać, potrzebna jest specjalna przepustka. Rząd podtrzymuje, że zagrożenie ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki wciąż jest duże, dlatego chce przedłużyć stan wyjątkowy. Zgodził się na to prezydent RP Andrzej Duda, który skierował w tej sprawie wniosek do Sejmu.

– Wydaje się, że w tym momencie wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione. Jeżeli będzie taka możliwość, to zawsze ten stan wyjątkowy możemy skrócić – oznajmił Andrzej Duda.

Komisja Europejska potwierdza ustalenia polskich służb. Reżim Aleksandra Łukaszenki od każdego migranta, który jest przewożony na granicę z Polską, bierze ok. 10 tys. euro – mówi o tym Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych. Polityk przekonuje, że Białoruś nie zmaga się z presją migracyjną. Zwożenie migrantów na granicę to sposób reżimu na zarabianie pieniędzy. Jeszcze dziś komisarz będzie rozmawiała z Mariuszem Kamińskim, szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Nie możemy być słabi wobec Aleksandra Łukaszenki i tego, co robi, bo podejmie następne kroki. Jestem o tym przekonana. Jest zdesperowany, a my powinniśmy mieć silną odpowiedź – zwróciła uwagę.

Sejm podejmie też dziś decyzję, co dalej ze stanem wyjątkowym. Debata na ten temat rozpocznie się po godzinie 21.00. O godzinie 22:30 planowane jest głosowanie. Konfederacja poprze wniosek prezydenta.

– Skłaniamy się ku poparciu przedłużenia stanu wyjątkowego – poinformował Robert Winnicki, poseł Konfederacji.

Lewica zapowiada głosowanie przeciwko. Koalicja Obywatelska nie planuje zmieniać zdania i także powinna być przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl