fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG: Wydano ponad 980 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już 985 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska.

„Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 854 zgody na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 131” – powiedziała PAP ppor. Michalska.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ok 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. prób miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

PAP

drukuj