Prezydent A. Duda: 11 listopada dniem o niezwykłym ładunku patriotycznym i historycznej pamięci

PAP/Radek Pietruszka

11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.

W tym roku prezydent Andrzej Duda awansował pięciu oficerów wojska oraz czterech oficerów Straży Granicznej. Na stopień generała broni został mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła. Na pierwszy generalski stopień (generała brygady Wojska Polskiego) mianowani zostali czterej pułkownicy: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, Roman Łytkowski; dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, płk pil. Grzegorz Ślusarz; zastępca dowódcy dywizji-szef sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, płk Wojciech Ziółkowski, oraz dowódca Garnizonu Warszawa, płk Tomasz Dominikowski.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1458721871449497602?s=20

Na stopień generała brygady Straży Granicznej zostali mianowani: komendant Śląskiego Oddziału SG, płk SG Adam Jopek; komendant Karpackiego Oddziału SG, płk SG Stanisław Laciuga; komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG, płk SG Andrzej Popko i komendant Podlaskiego Oddziału SG, płk SG Andrzej Jakubaszek.

Ponadto postanowieniem prezydenta RP za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – gen. dywizji Andrzej Marek Reudowicz; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – gen. broni Tomasz Krzysztof Piotrowski.

„Z całego serca dziękuję generałom za dotychczasową służbę, która umożliwiła nominacje, która umożliwiła wprowadzenie Panów w korpus generalicji Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział prezydent.

Głowa państwa podziękowała także za wykorzystanie przez odznaczonych „niezwykłych talentów organizacyjnych, umiejętności, które posiadają jako umiejętności osobiste, indywidualne, ale wykorzystane tak, jak w najlepszych wzorcach, jak w przypowieści ewangelicznej o talentach”.

„Nie zakopane, tylko wykorzystane do tego, by je pomnożyć, by powiększyć dobro Rzeczypospolitej, by poprawić jakość funkcjonowania polskich sił zbrojnych i organizację Polskiej Straży Granicznej” – zaznaczył.

„Jesteście mężczyznami w sile wieku, z absolutnie długą perspektywą służby. Wierzę w to, że do gwiazdek, które dzisiaj otrzymaliście, dojdą kolejne – za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę, za zasługi dla Rzeczypospolitej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił też, że 11 listopada „to w każdym roku wyjątkowa data”.

„Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość przez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem wtedy jeszcze brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu marszałkowi, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, gdy nie wolno było go obchodzić przez wiele lat” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że w czwartek jest ono oficjalnie w kalendarzu „jednym z najważniejszych symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci”.

„Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć – dla wszystkich Polaków” – podkreślił.

Andrzej Duda odniósł się też do sytuacji na granicy z Białorusią. Ocenił, że działania polskich służb mundurowych w pasie granicznym są realizowane sprawnie.

„Poza wielkimi wydarzeniami (związanymi z obchodami odzyskania niepodległości) mamy dzisiaj też trudniejszą sytuację niż była do tej pory. Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z takim specyficznym zjawiskiem, jakim jest atak hybrydowy. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to wszystko w niemałym trudzie” – powiedział prezydent RP.

Kierując słowa do generałów Wojska Polskiego, podziękował za ich trud włożony w ochronę polskich granic.

„W obronie polskiej granicy dzisiaj uczestniczy zarówno polska Straż Graniczna, jej funkcjonariusze, jej dowódcy, jak i Wojsko Polskie, które wspiera działania polskiej Straży Granicznej, a dodatkowo także i policja” – wskazał.

W jego ocenie działania są realizowane sprawnie, „według wszystkich współczesnych wzorców działania służb mundurowych”.

Prezydent wyraził też nadzieję, że w krótkim czasie uda się doprowadzić do uspokojenia i powrotu normalności w pasie granicznym.

PAP

drukuj