Hołd ofiarom terroryzmu

Od złożenia hołdu ofiarom ataków terrorystycznych na USA z 11 września 2001 r. rozpoczął wizytę w USA prezydent Lech Kaczyński. Złożył on w niedzielę wieczorem (czasu miejscowego) wraz z małżonką wieniec w Strefie Zero. W towarzystwie sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana prezydent odebrał statuetkę Franklina Delano Roosevelta – prestiżową nagrodę w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym. Polski gość spotkał się również ze środowiskami żydowskimi, którym przedstawił stanowisko Polski w kwestii odszkodowań. Dzisiaj prezydent zabierze głos na forum ONZ.

W miejsce, gdzie 11 września 2001 r. runęły dwie wieże World Trade Center, delegacja polska udała się niezwłocznie po wylądowaniu na lotnisku Newark w Nowym Jorku. Prezydent z małżonką odwiedzili pobliski posterunek strażacki, który najbardziej ucierpiał w zamachach sprzed pięciu lat. Rozmawiał tam ze strażakami. Parę prezydencką oprowadzał także policjant polskiego pochodzenia, zastępca szefa posterunku NYPD na Greenpoincie kpt. Stefan Komar, syn zmarłego przed trzema laty powstańca warszawskiego ze słynnego batalionu „Zośka”.

Lech Kaczyński rozmawiał też z Polakami, którzy odgruzowywali Strefę Zero. Większość z nich jest teraz ciężko chora na raka płuc, astmę czy choroby psychiczne. Zrzeszeni w związku zawodowym LOCAL’78 w większości polscy robotnicy zamierzają w przyszłym tygodniu złożyć pozew o odszkodowania od amerykańskiego rządu. Nie żyje już blisko 30 z 3 tysięcy zrzeszonych w tej grupie.

Szkoda, że w tej wzruszającej chwili wizyty prezydenta w Strefie Zero nie mogli uczestniczyć dziennikarze, którzy przybyli z polską delegacją do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nie zgodzili się niestety na zastosowanie przyspieszonej procedury przekroczenia granicy.

O godzinie 15.00 czasu polskiego rozpoczęło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA. Minister Ewa Junczyk-Ziomecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, powiedziała nam po jego zakończeniu, że uważa je za bardzo udane. Głównymi tematami spotkania były niedawna wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Izraelu oraz kwestia zwrotu mienia. Prezydent szybko uciął dyskusję o obecności w rządzie ministrów podejrzewanych przez niektóre organizacje żydowskie o antysemityzm. Lech Kaczyński zapewnił, że nie ma w naszym kraju najmniejszego zagrożenia rozwijaniem się tej wady – przeciwnie niż w innych krajach, gdzie, jak ostatnio w Norwegii, ostrzeliwuje się synagogi. Junczyk-Ziomecka powiedziała, że oczywiście pojawił się problem restytucji mienia i bardzo żałuje, że w Polsce ten temat jest tak mylony. – Restytucja to oddawanie majątku gminom żydowskim – tłumaczyła minister. Przypomniała, że reprywatyzacja, często mylona z restytucją, nie dotyczy mienia żydowskiego, lecz mienia obywateli polskich, którzy po 1939 r. utracili swoje majątki na terenie naszego kraju. Junczyk-Ziomecka przypomniała, że tylko w ok. 16 proc. temat ten dotyczy osób pochodzenia żydowskiego, a w większości ziemian posiadających ogromne majątki czy polskich mieszczan.

– Ten problem to jest napięcie między niezmienną zasadą, że podstawą musi być posiadanie polskiego obywatelstwa w 1939 roku, a możliwościami budżetu państwa i ogromem przemian, które się po wojnie w Polsce zrealizowały w sensie infrastrukturalnym – mówił do środowisk żydowskich prezydent Kaczyński.

Później Lech Kaczyński odebrał prestiżową nagrodę w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym. To statuetka Franklina Delano Roosevelta (niepełnosprawnego prezydenta Stanów Zjednoczonych) oraz wyróżnienie w wysokości 50 tys. USD dla Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Polsce.

W uzasadnieniu przyznania tego wyróżnienia właśnie Polsce fundatorzy nagrody podkreślają, że w naszym kraju dokonał się ogromny postęp w kwestii wsparcia osób niepełnosprawnych. W uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział m.in. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, przewodniczący tej pierwszej organizacji Michael R. Deland, Anna Eleonora Roosevelt, wnuczka prezydenta Franklina i Eleonory Roosevelt, która wręczyła prezydentowi statuetkę swojego dziadka, oraz specjalny gość prezydenta Kaczyńskiego Grzegorz Kozłowski – przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Tradycją tej nagrody jest, że nagrodzony kraj wskazuje beneficjenta czeku na 50 tys. USD.

Późno w nocy polskiego czasu prezydent spotkał się ze środowiskiem miejscowej Polonii i odznaczył m.in. 101-letnią dziś wnuczkę Marii Skłodowskiej-Curie, Eve.

Dziś główny punkt wizyty. Prezydent zabierze głos na forum ONZ, odbędzie też wiele spotkań bilateralnych. Podczas obiadu wydanego przez prezydenta USA Lech Kaczyński ma odbyć z George’em W. Bushem kilkunastominutową rozmowę w cztery oczy.

Mikołaj Wójcik, Nowy Jork
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl