fot. PAP/EPA

Europa Zachodnia chce zbrojnej interwencji na Ukrainie?

Podczas poniedziałkowego spotkania europejskich przywódców w Paryżu toczyła się dyskusja na temat wysłania żołnierzy na Ukrainę. Taka decyzja nie została podjęta. Europa ma natomiast zapewnić inne formy wsparcia, głównie amunicję.

Dużym zaskoczeniem dotyczącym poniedziałkowego spotkania europejskich przywódców w Paryżu może być już to, że w ogóle toczą się rozmowy na temat wysłania żołnierzy na Ukrainę. Fakt ten potwierdzili przywódcy wielu krajów, w tym gospodarz wczorajszego spotkania, Emmanuel Macron.

– Nie było dziś konsensusu co do wysłania wojsk na miejsce w sposób oficjalny, zakładany i zatwierdzony, ale jeśli chodzi o dynamikę, nie można niczego wykluczać. Zrobimy wszystko, aby Rosja nie mogła wygrać tej wojny – powiedział francuski przywódca.

Prezydent Francji nie chciał zdradzić, czy opowiedział się za takim rozwiązaniem, dodając, że dwuznaczność w jego wypowiedziach na ten temat jest celowa. Jasne stanowisko natomiast zaprezentował premier Słowacji, Robert Fico, który wykluczył udział słowackich żołnierzy w wojnie na Ukrainie.

– Atmosfera była prowojenna: podtrzymywać wojnę, robić wszystko, aby ta wojna była kontynuowana, a – czego osobiście żałuję – nie padło ani jedno słowo o planie pokojowym czy pokojowej inicjatywie – zaznaczył słowacki szef rządu.

Z pewnością większa zgodność panowała w kontekście wsparcia militarnego, przy czym chodziło głównie o dostawy amunicji, ale nie tylko, o czym mówił prezydent Andrzej Duda.

– Dyskusja dotyczyła także innych form wsparcia militarnego, ale także wsparcia w rozminowaniu Ukrainy, także wsparcie szkoleniowe i w strzeżeniu Ukrainy choćby z Białorusią, na której nie ma wojny, ale z punktu widzenia Ukrainy stanowi istotne zagrożenie i wymaga aktywności sił ukraińskich i tutaj wsparcie, powtarzam – nie militarne, bo to są funkcjonariusze państwowi, w różnych krajach, więc o takim wsparciu też rozmawialiśmy – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał również prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który przypomniał, że większe wsparcie dla ukraińskich żołnierzy oznacza skuteczniejsze powstrzymanie rosyjskich zapędów.

– Wszystko, co wspólnie robimy, aby obronić się przed rosyjską agresją, zapewnia naszym narodom realne bezpieczeństwo na dziesięciolecia, ponieważ każda strata Rosji i każda porażka Rosji uczy Rosję i każdego innego wroga Europy i wolnego świata, że agresja nie daje i nie może dać rezultatów – zwrócił uwagę ukraiński przywódca.

Tymczasem we wtorek kremlowski sąd zadecydował o skazaniu na dwa lata łagru Olega Orłowa, obrońcę praw człowieka i współtwórcę Stowarzyszenia Memoriał. Moskwa oskarżyła go o dyskredytację armii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl