fot. PAP/Leszek Szymański

Próby bezprawnego przejęcia Trybunału Konstytucyjnego przez rząd Donalda Tuska

Większość parlamentarna wbrew Konstytucji RP chce uchwałą Sejmu unieważnić Trybunał Konstytucyjny. Projekt uchwały ma być procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, który rozpocznie się w środę.

 

Trybunał Konstytucyjny to kolejna ważna instytucja państwowa bezprawnie przejmowana przez rządzących.

– To jest kolejny krok do anarchii. Jeżeli nie będziemy szanowali rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego, to tak naprawdę kolejny bezpiecznik zostaje wyjęty – wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Kuźmiuk.

Podstawą do siłowych zmian w Trybunale Konstytucyjnym ma być zwykła uchwała Sejmu. Dopiero kolejnym etapem będzie przygotowywanie ustawy oraz propozycji zmian Konstytucji RP. Proponowana uchwała Sejmu nie będzie miała żadnej mocy prawnej – zaznaczył dr Michał Skwarzyńśki. 

– Jest to działanie wyłącznie polityczne, niemające żadnego skutku prawnego – powiedział  dr Michał Skwarzyńśki.

Podważanie statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego podważa kompetencje i prerogatywy głowy państwa – przypomniał mec. Nikodem Bernaciak. 

– Sędzią staje się dana osoba dopiero w momencie złożenia ślubowania wobec prezydenta. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są sędziami. Jakakolwiek próba utrudniania im sprawowania urzędu jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ustrojowymi – zaznaczył Nikodem Bernaciak.

Projekt bezprawnej uchwały nie był konsultowany z Kancelarią Prezydenta RP – mówił prezydencki minister, Wojciech Kolarski.

– Żadne projekty do Pałacu Prezydenckiego ani zapowiedzi tych projektów, nie zostały skierowane – podkreślił Wojciech Kolarski.

W projekcie uchwały znajduje się apel do części sędziów, których obecna władza nie uznaje, aby zrezygnowali z zasiadania w Trybunale Konstytucyjnym.

– Jeżeli namawiamy sędziów, żeby zrezygnowali, to sami stwierdzamy, że oni w tym Trybunale Konstytucyjnym są. Nie można zrezygnować z czegoś, w czym się nie jest. To jest próba przejęcia Trybunału Konstytucyjnego i obejścia Konstytucji niezgodnie z prawem – podkreślił dr Michał Skwarzyńśki.

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl