Ekspert o niestałym członkostwie Polski w RB ONZ: To wzmocnienie naszego kraju na arenie międzynarodowej

Niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych to wzmocnienie naszego kraju na arenie międzynarodowej – ocenia politolog dr. Grzegorz Piątkowski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. W grupie państw Europy Wschodniej nasz kraj zastąpił Ukrainę.

Polskę poparło 190 państw, dwie delegacje wstrzymały się od głosu. To sukces dobrej zmiany – mówi naszemu reporterowi dr. Grzegorz Piątkowski.

To przede wszystkim wzmocnienie Polski na arenie międzynarodowej. To też pokazanie wielu ludziom w naszym kraju, którzy myśleli, że Polska słabnie tego, że świat jednak nas docenia. To prestiż w świecie dyplomacji. Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ daje nam też bezpośredni wgląd w działania tej organizacji – jak wiemy z mechanizmów sprawowania w ONZ władzy – tam po prostu trzeba być, żeby mieć nad wszystkim pieczę – podkreśla dr. Grzegorz Piątkowski.

Prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wyboru Polski zaznaczył, że jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ będziemy reprezentowali naszą część Europy, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie.

Oprócz Polski na dwuletnią kadencję wybrano jeszcze czterech niestałych członków Rady Bezpieczeństwa;  Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwineę Równikową.

RIRM

drukuj