Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami polskich miast

Trzej Królowie ze swoją świtą, a za nimi tłumy osób śpiewających kolędy – tak wyglądały w niedzielę ulice 420 miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu za granicą. W uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie już przeszły Orszaki Trzech Króli.

Ulicami Warszawy Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz ósmy. W tym roku dołączył do niego prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. W pochodzie nie brakowało też rodzin z dziećmi, które wyrażały swoją opinie na temat orszaku.

Uważam, że to jest wspaniała tradycja w naszym kraju. Trochę brakowało przez lata takich tradycji rodzinnych, które przybliżają kulturę chrześcijańską dzieciom. Można wspólnie i radośnie spędzić czas z innymi ludźmi i innymi mieszkańcami, nauczyć dzieci kolęd i pokazać, że to jest zimowy, ale radosny i ciepły dla serca dzień – powiedziała jedna z uczestniczek orszaku.

W Krakowie orszak Trzech Króli promował w tym roku Światowe Dni Młodzieży. W homilii wygłoszonej w katedrze na Wawelu przed rozpoczęciem pochodu metropolita krakowski ks. kard Stanisław Dziwisz zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży, będą „swoistym orszakiem wiary”.

Lech Hajdukiewicz z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, która zorganizowała orszak, zwrócił uwagę, że mieszkańcy Krakowa są zadowoleni z organizowanego Orszaku Trzech Króli.

Ponieważ w naszej rzeczywistości mało jest takich wystąpień publicznych, które są za czymś, a nie przeciwko czemuś, chcemy właśnie, aby ten orszak ściągał wszystkich wierzących i niewierzących, i każdego, kto ma ochotę się zorganizować i rodzinnie poświętować – wskazał Lech Hajdukiewicz.

Podczas pochodu w Łodzi głos zabrał metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że orszaki Trzech Króli są znakiem, że żyjemy w cudownej tradycji chrześcijańskiej.

Nie wolno nam zapomnieć o tym najbardziej fundamentalnym fakcie, że Polska pojawiła się na arenie dziejów jako chrześcijańska. Bo pierwszą datą zapisaną, gdy chodzi o dzieje naszego narodu, jest rok 966 czyli rok, w którym książę Polan Mieszko I przyjął chrzest. Wraz z nim jego dwór i jego rycerska drużyna. Następnie wody chrztu zaczęły się rozlewać na cały polski naród – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Hasłem tegorocznej edycji orszaków były słowa „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość Pokój, Przebaczenie”. Nawiązują one do Roku Świętego Miłosierdzia, oraz XXXI Światowych Dni Młodzieży.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl