fot. https://www.youtube.com/@Blogpressportal

Debata pt. „»Czyja będzie Polska…?« i jaka ona będzie” poświęcona teraźniejszości i przyszłości Polski

W Warszawie trwa debata pod hasłem „»Czyja będzie Polska…?« i jaka ona będzie”. Dotyczy ona wielu aspektów funkcjonowania państwa.

Na poświęconą teraźniejszości i przyszłości Polski debatę „»Czyja będzie Polska…?« i jaka ona będzie” składa się dziesięć półgodzinnych prelekcji. Wykłady dotyczą różnych dziedzin historii, relacji międzynarodowych, finansów, ideologii, prawa konstytucyjnego, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa militarnego. Pojawią się na niej takie kwestie, jak m.in. zagrożenia, jakie dla niepodległości stwarza podzielony naród. Będzie również dyskusja o tym, czy Polska powinna wstąpić do strefy euro.

Wśród prelegentów są m.in. europoseł Jacek Saryusz-Wolski, prof. Andrzej Nowak, ppłk. Grzegorz Kwaśniak czy poseł Antoni Macierewicz.

Organizatorem jest Archiwum Jana Olszewskiego. Prezes tej Fundacji, dr Justyna Błażejowska, mówiła w Radiu Maryja, że debata odegra ważną rolę we wzmacnianiu poczucia przynależności do państwa i narodu polskiego.

– Przyświeca nam idea, aby dokonać analizy i oceny aktualnej sytuacji, stworzyć pewien punkt wyjścia dla dalszych prac programowych dla wymarzonej Polski, ale pragniemy też działać na rzecz poznania się, zjednoczenia środowisk patriotycznych. Zachęcamy do udziału zarówno grupy i środowiska, ale też zwykłych Polaków, którzy są zatroskani losem ojczyzny. Działamy w myśl hasła Jana Olszewskiego z kampanii parlamentarnej w 1997 r.: „Nie jesteś sam. Razem odbudujemy Polskę” – wyjaśniła dr Justyna Błażejowska.

Po debacie wszyscy uczestnicy otrzymają publikacje dotyczące m.in. lustracji i dekomunizacji. Jednak przede wszystkim wyjdą oni z argumentami za tym, że Polska powinna należeć do polskiego narodu w sposób niepodzielny – podkreśliła prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego. Miejscem debaty jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj