Apel do władz

Pełnoprawna ochrona życia ludzkiego od momentu poczęcia, zakaz stosowania in vitro i upowszechnianie naprotechnologii – to tylko niektóre z postulatów Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Przedstawiciele organizacji prolife spotkali się w Warszawie na sympozjum, zorganizowanym pod hasłem „Jak skutecznie bronić życia we współczesnej Polsce”. Podczas spotkania wystosowali apel, który przekażą m.in. parlamentarzystom.

 

 

LUDZKIE ŻYCIE, MAŁŻEŃSTWO I RODZINA W CENTRUM

WSPÓLNOTY SAMORZĄDOWEJ I PAŃSTWOWEJ





Warszawa, 26 listopada 2011 r.

Zgromadzeni na konferencji Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w Warszawie w dniu 26 listopada 2011 roku zwracamy się do wszystkich, a szczególnie do władz państwowych i samorządowych, w sprawach dotyczących ochrony ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny.

Pragniemy podkreślić, że poszanowanie ludzkiego życia od chwili jego poczęcia jest obowiązkiem rodziców dziecka, a także społeczeństwa i państwa. Świadomość społeczna, zaangażowanie obywatelskie oraz państwowe rozwiązania prawne muszą wspierać i ochraniać podstawową wartość, jaką jest ludzkie życie.

Dotychczasowe sukcesy w ochronie ludzkiego życia nie przesłaniają nam rzeczywistych zagrożeń. W ich kontekście wzywamy pełnej prawnej ochrony dziecka poczętego, niezależnie od jego stanu zdrowia czy okoliczności poczęcia. Wobec promocji zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro” (co powoduje śmierć wielu poczętych dzieci),wzywamy do wprowadzenia całkowitego jej zakazu. Jednocześnie postulujemy szerokie upowszechnienie i pełne finansowanie z NFZ „naprotechnologii” – jako etycznej i skutecznej metody leczenia bezpłodności. Domagamy się też podjęcia skutecznych działań organów wymiaru sprawiedliwości celem wyeliminowania promocji i sprzedaży środków wczesnoporonnych, które niszczą ludzkie życie na wczesnym etapie jego rozwoju.

Zdecydowanie potwierdzamy szczególną rolę małżeństwa mężczyzny i kobiety, które jest fundamentem rodziny. Przypominamy, że podstawowym prawem dziecka jest wychowanie przez oboje rodziców w stabilnej rodzinie. Dostrzegamy kryzys polskiej rodziny. Wskazuje na to zapaść demograficzna, wysoki wskaźnik rozwodów, rosnąca liczba dzieci rodzących się poza małżeństwem, ubóstwo dużej części polskich rodzin, marginalizacja ojcostwa, zwiększanie się liczby dzieci umieszczanych w środowiskach zastępczych poza rodziną biologiczną oraz zmniejszanie się wychowawczej roli rodziny.

Zwracamy się o refleksję nad sytuacją polskich rodzin oraz podejmowanie działań mających na celu ich wzmocnienie. Konieczne jest przygotowanie programu polityki prorodzinnej oraz wdrażanie rozwiązań sprzyjających rodzinom, bez naruszania ich autonomii. Dlatego na progu nowej kadencji parlamentu apelujemy o:

– istotne podwyższenie świadczeń rodzinnych oraz progu do nich uprawniającego;

– wzmocnienie wsparcia dla rodzin wielodzietnych;

– upowszechnienie płatnego urlopu wychowawczego;

– wprowadzenie obligatoryjnej mediacji w sprawach o rozwód i separację.

Apelujemy mocno do samych rodzin, aby dbały o własny rozwój, autonomię, integralność i zachowanie podstawowych funkcji rodziny oraz o aktywność w organizacjach prorodzinnych.

 

W imieniu uczestników spotkania

Paweł Wosicki – prezes PFROŻ

Wiceprezesi:

Antoni Szymański

Antoni Zięba


Polecamy dzisiejszą audycję Aktualności Dnia z udziałem Pawła Wosickiego

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl