24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzień został ustanowiony 24 marca, ponieważ to właśnie dziś mija kolejna, 75. rocznica zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

24 marca 1944 roku. Niemcy zamordowali ciężarną Wiktorię oraz Józefa Ulmów, szóstkę ich małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Święto stanowi wyraz czci dla wszystkich Polaków, którzy narażając życie swoje i swoich rodzin, pomagali Żydom. W okupowanej Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć – mówi doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz.

– Ważne jest, że obchodzimy to święto, ale również ważne jest uświadomienie sobie, że gdy pamiętamy o tych Polakach, którzy uratowali Żydów, powinniśmy także pamiętać o tych Polakach, którzy pomagali Żydom, ale zanim skończyła się okupacja, zginęli i Polacy, którzy opiekowali się Żydami i Żydzi, którym pomagaliśmy, że liczba Polaków, którzy troszczyli się o naszych współobywateli, jest większa od tej liczby, którym udało się z powodzeniem uratować Żydów – podkreśla prof. Andrzej Zybertowicz.

W całej Polsce dziś, a także w następnych dniach, odbędą się uroczystości organizowane przez IPN. Będą to pokazy filmów, koncerty oraz wystawy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj