fot. PAP/Andrzej Lange

Ogłoszono konkurs dla uczniów nt. Polaków ratujących Żydów

W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie ogłoszono konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”. Inicjatywa ta została podjęta w ramach uroczystości państwowych towarzyszących obchodom beatyfikacji Rodziny Ulmów.

W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie, w ramach państwowych uroczystości związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów, ogłoszono konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”. W wydarzeniu wziął udział minister kultury, prof. Piotr Gliński. Podczas konferencji powiedział, że jest to bardzo ważny projekt edukacyjny skierowany do młodych pokoleń Polaków. Każda wspólnota musi dbać o swoją tożsamość – zaznaczył szef resortu kultury.

– Tożsamość nie trwa bez transmisji międzypokoleniowej. Świadomość najważniejszych cech wspólnoty: pamięci, historii, tych najważniejszych wydarzeń, a także członków wspólnoty, którzy zdawali często egzamin z najwyższych wymagań wobec człowieka i człowieczeństwa, jest szalenie istotna, bo ona hierarchizuje sprawy, pokazuje, co w życiu jest naprawdę ważne, co jest ważne dla nas jako dla narodu, dla wspólnot lokalnych, dzięki czemu możemy trwać, rozwijać się, być niepodległym, suwerennym bytem wspólnotowym, ale także bytem jednostkowym – mówił prof. Piotr Gliński.

W konkursie „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…” mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, którzy za zadanie mają opisać historie pomocy Żydom przez polskie rodziny.

Prace konkursowe można nadsyłać do końca roku, a rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników odbędzie się wiosną 2024 roku.

Dziś w Warszawie odbyła się również promocja publikacji pt. „Biografie Sprawiedliwych”. Takimi bohaterami byli m.in. błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie z dziećmi. Podczas II wojny światowej cała rodzina została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl