PŚ siatkarzy. Kurek nie do zatrzymania, Polacy wygrywają z Rosją!

Reprezentacja Polski siatkarzy odniosła drugie zwycięstwo podczas Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii. Podopieczni Stephane’a Antigi pokonali po zaciętym meczu Rosję 3:1 (26:28, 27:25, 25:19, 25:22). Białoczerwonych do triumfu poprowadził rozgrywający znakomite spotkanie Bartosz Kurek, autor 25 punktów.

Obie reprezentacje zmagania w Pucharze Świata rozpoczęły od wygranych po 3:0. Polacy pewnie ograli Tunezję, zaś Rosjanie nie dali szans Wenezueli. Biało-czerwoni w ostatnim czasie regularnie zwyciężali ze Sborną i chcieli podtrzymać dobrą passę. Podopieczni Władimira Alekny, wzmocnieni powrotem do kadry gwiazd pokroju Dmitrija Muserskiego czy Siergieja Tietiuchina, liczyli na zatarcie fatalnego wrażenia, zostawionego po sobie w ostatniej edycji Ligi Światowej.

I set

Ilia Vlasov Micha³ Kubiak  Rafal Buszek W pierwszej części żadna z drużyn nie potrafiła wypracować przewagi. Na parkiecie trwała zażarta walka punkt za punkt (5:5, 8:8). W pewnym momencie Polacy wyszli na prowadzenie 14:11, ale rywale bardzo szybko doprowadzili do remisu (14:14). Zdecydowanie więcej emocji przyniosła końcówka seta. Błędy po rosyjskiej stronie oraz skuteczna gra Bartosza Kurka dały biało-czerwonym czteropunktową przewagę przy piłce setowej (24:20). Potem stało się coś niesamowitego. Sborna odrobiła straty i o wygranej musiała decydować gra na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Alekny i to oni triumfowali 28:26.

II set

Pawel Zatorski  Rafal BuszekPoczątek partii należał do mistrzów olimpijskich z Londynu, którzy w pewnym momencie odskoczyli Polakom na trzy punkty (6:9)). Biało-czerwoni doprowadzili do wyrównania jeszcze przed drugą przerwą techniczną, w czym po raz kolejny duży udział miał skuteczny w ataku i zagrywce Kurek (14:14). Walka punkt za punkt trwała aż do samego końca tej odsłony (23:23). O losach seta znowu decydowała gra na przewagi. Tym razem to Rosjanie mieli setbola przy stanie 24:25, ale nie wykorzystali tej szansy. Najpierw dwa punkty atakiem zdobył Kurek, a potem zablokowany został Muserski i mistrzowie świata mogli cieszyć się z wygranej 27:25.

III set

Mateusz Mika Sergey TetyukhinDo pierwszej przerwy technicznej trwał wyrównany bój (8:6). Siatkarze Stephane’a Antigi swoją przewagę zaczęli budować w dalszej części seta (13:10). Na drugiej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili 16:13. W kolejnych akcjach dobrze spisywali się Michał Kubiak oraz Fabian Drzyzga, którzy nie pozwalali rywalom na zniwelowanie strat (19:14, 22:17). W samej końcówce coraz więcej błędów zaczęli popełniać Rosjanie, którzy często mylili się w ataku. Takich problemów nie mieli polscy siatkarze, którzy ostatecznie triumfowali w tej odsłonie 25:19.

IV set

Pawe³ Zatorski Mateusz Bieniek Mateusz MikaPrzebieg początku tej partii do złudzenia przypominał pierwsze akcje z trzeciego. seta Na pierwszą przerwę techniczną Rosja schodziła przy dwupunktowej przewadze (6:8). Sborna potrafiła przez długi czas utrzymać prowadzenie, mimo ambitnej gry Polaków (8:10, 11:15). Nasi zawodnicy w tej fazie meczu popełniali zbyt wiele błędów w przyjęciu i ataku. Od drugiej przerwy technicznej ta tendencja się odwróciła. Biało-czerwoni, dzięki pomyłkom rywali, szybko doprowadzili do remisu 17:17. O losach tej odsłony zadecydowało kilka ostatnich akcji. Ważny punkt zagrywką zdobył Rafał Buszek (23:21), a później w siatkę posłał piłkę Dmitrij Muserski. Po ostatniej akcji Rosjanie próbowali jeszcze brać challenge, ale ten manewr nic nie dał. Podopieczni Stepane’a Antigi wygrali czwartego seta 25:22, a całe spotkanie 3:1.

Jutro kolejnym rywalem polskich siatkarzy będzie reprezentacja Argentyny, która pokonała dziś Wenezuelę 3:2 i z dwiema wygranymi na koncie plasuje się na 4. pozycji w tabeli. Początek meczu o godzinie 8:10 czasu polskiego.