Eliminacje Euro 2016. Austriacy z awansem; męki Hiszpanów z Macedonią; Ukraińcy i Słoweńcy wciąż w grze

Wyjazdowym zwycięstwem 4:1 nad Szwecją piłkarze reprezentacji Austrii zapewnili sobie udział w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. W pozostałych wtorkowych spotkaniach Anglia pokonała Szwajcarię 2:0, a Słowacja bezbramkowo zremisowała u siebie z Ukrainą.

Grupa C

FYR of Macedonia vs SpainIstne męki w Macedonii przechodzili dziś obrońcy tytułu Hiszpanie. Choć zwycięskiego gola zdobyli już w 8. minucie, to przez cały pojedynek nie mogli spocząć na laurach. Po dośrodkowaniu Juana Maty piłkę do własnej siatki nieszczęśliwie wpakował golkiper gospodarzy – Tomislav Pacovski. Jak wskazują statystyki przez 90 minut żadna z drużyn… nie zdołała oddać celnego uderzenia na bramkę przeciwnika.

Remis Słowacji z Ukrainą 0:0 pozwolił tym pierwszym utrzymać drugą lokatę w grupie – premiowaną awansem na przyszłoroczne Euro. Zwycięstwo 2:0 nad Luksemburgiem zanotowali Białorusini, którzy są bliscy… wywalczenia czwartego miejsca na koniec rywalizacji.

Grupa E

Synowie Albionu zachwycają swoich kibiców od początku trwających eliminacji. Wygrali dotychczas wszystkie mecze, przy czym stracili zaledwie trzy gole – wszystkie w starciach ze Słowenią. Rozegrany równo rok temu wyjazdowy pojedynek ze Szwajcarią Anglicy zwyciężyli 2:0, a do siatki dwukrotnie trafił Danny Welbeck. Piłkarz Arsenalu nie mógł wystąpić w dzisiejszym meczu przez kontuzję. Skutecznie zastąpili go jednak koledzy, którzy powtórzyli wynik z pierwszego meczu. Ze względu na uraz już po trzydziestu sekundach (!) boisko musiał opuścić Fabian Delph.

England vs Switzerland England vs Switzerland

Po bezbramkowej pierwszej połowie, w drugiej Anglicy zaaplikowali rywalom dwa trafienia. Najpierw do siatki trafił wprowadzony w miejsce Jonjo Shelvey’a Harry Kane. Chwilę przed końcem sędzia podyktował rzut karny po rzekomym faulu na Raheemie Sterlingu. Jak oceniono później, przewinienia nie było, a na prezencie arbitra najbardziej skorzystał Wayne Rooney. Skuteczna „jedenastka” była jego 50. golem w barwach narodowych, czym przeszedł do historii. W klasyfikacji strzelców wyprzedził bowiem legendarnego Bobby’ego Charltona.

W grze o awans na przyszłoroczne Euro wciąż pozostaje Słowenia, która po golu Roberta Bericia pokonała Estonię 1:0. W najmniej istotnym starciu grupy E Litwa uniknęła kompromitacji i w końcówce spotkania zapewniła sobie wygraną nad San Marino 2:1. Ci ostatni trafili do siatki po dwóch latach przerwy, kiedy to zdołali sforsować obronę… reprezentacji Polski.

Grupa G

Sweden vs AustriaWysokim zwycięstwem nad Szwecją awans na mistrzostwa Europy zagwarantowali sobie Austriacy. Do siatki Andreasa Isakssona trafiali David Alaba, Martin Harnik (dwa razy) i Marc Janko. Honorowego gola dla Trzech Koron zdobył Zlatan Ibrahimović. O ile pozycja Austrii jest niezagrożona, o tyle z tyłu będzie się toczyć pasjonująca walka o drugie miejsce – premiowane bezpośrednim awansem na Euro. Dwa punkty przewagi nad Szwecją ma reprezentacja Rosji, która dziś 7:0 rozbiła na wyjeździe Liechtenstein. Oczko straty do Skandynawów ma Czarnogóra.