Kolejne ciepłe grudniowe dni – do 13 st. C na południu kraju
W środę pogodnie, a im dalej na południe, tym cieplej, temperatura wyniesie do 13 st. C; w czwartek do 8-9 st. C na zachodzie i południu kraju – poinformowała synoptyk IMGW, Karolina Kierklo.
– Najbliższe dwa dni będą dość stabilne pogodowo. Cały czas dominuje układ wysokiego ciśnienia, nocą przejściowo będzie nasuwać się płytki niż, ale niewiele on wniesie – powiedziała synoptyk.
Dodała, że „w środę będzie pogodnie w wielu miejscach, ale nadal będzie dominowało małe zachmurzenie i w zależności od niego rozkład temperatury będzie różny”.
Na przeważającym obszarze kraju temperatura wzrośnie do około 4-5 st. C.
– Im dalej na południe, tym cieplej i więcej rozpogodzeń. Temperatura wyniesie do 6 st. C w centrum i do 10-13 st. C na południu – powiedziała Kierklo.
– Te najwyższe temperatury typowo układają się w fazie przedgórza albo i w wyższych partiach wzniesień ze względu na inwersję temperatury, dlatego tam będzie nieco cieplej – dodała.
W nocy ze środy na czwartek prognozuje się mgły, lokalnie osadzające szadź. W południowej części kraju możliwe są opady deszczu bądź mżawki, a wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura wyniesie od minus 4 do około 2 st. C, a w rejonie Bieszczadów do 3 st. C. Mgły będą ograniczać widzialność do 200 m. Wiatr w nocy słaby, wiejący z południowego zachodu i zachodu, a w rejonach podgórskich porywisty, z prędkością do 55-60 km/h.
Według synoptyk IMGW w czwartek prognozowane jest ponownie zróżnicowane zachmurzenie. Więcej rozpogodzeń na południu i zachodzie. Temperatura wyniesie od 3 do 8-9 st. C na zachodzie i południu Polski.
Wiatr miejscami będzie się nasilał, ale nadal będzie wiał przeważnie z zachodu i południowego zachodu. W ciągu dnia bez opadów poza rejonem Bieszczadów, gdzie może lokalnie padać deszcz lub mżawka.
Noc z czwartku na piątek podobna do poprzedniej – jedynie w rejonach podgórskich, w miejscach rozpogodzeń, spadki temperatury do minus 6 st. C. Na pozostałym obszarze od minus 1, minus 3 do około 2-4 stopni st. C w północnej części kraju, głównie nad morzem. Wiatr z kierunków południowych. Możliwe mgły, ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie przymarzających przy ujemnej temperaturze.
PAP



