Euro 2020. Matteo Pessina zapewnił Włochom zwycięstwo nad Walią

W ostatnim meczu grupy A reprezentacja Włoch pokonała Walię 1:0. Jedyną bramkę w spotkaniu zdobył Matteo Pessina. Oba zespoły awansowały do kolejnej fazy mistrzostw Europy.

Roberto Mancini w ostatnim meczu fazy grupowej zdecydował się na dokonanie aż ośmiu zmian w pierwszym składzie. Niektórym swoim zawodnikom dał odpocząć także Robert Page. Żadna z reprezentacji nie zamierzała jednak odpuszczać.

Zmiennicy reprezentacji Włoch chcieli udowodnić, że nie są wcale gorsi od graczy podstawowych. Gospodarze kreowali więc sporo akcji ofensywnych, a także szczelnie bronili własnej bramki. Walijczycy również pokazali się z dobrej strony. Grali ambitnie, agresywnie i nie zamierzali ułatwiać zadania swoim rywalom.

Włosi prowadzili grę od początku spotkania. Na listę strzelców próbowali wpisać się m.in. Emerson, Andrea Belotti czy Federico Chiesa. Ich strzały były jednak niecelne lub skutecznie blokowane przez walijską defensywę. Do przełamania doszło w 39. minucie meczu. Marco Verratti zacentrował z rzutu wolnego, a Matteo Pessina sprytnym, technicznym uderzeniem skierował piłkę do siatki.

Po zmianie stron obraz meczu nie zmienił się. W 53. minucie na strzał z rzutu wolnego z około 30 metrów zdecydował się Federico Bernardeschi. Walijczyków uratował jednak słupek.

Chwilę później przewaga gospodarzy zwiększyła się. Czerwoną kartką za faul został ukarany Ethan Ampadu. Stał się tym samym najmłodszym piłkarzem w historii mistrzostw Europy, który zobaczył bezpośrednią czerwoną kartkę.

Mimo osłabienia Walijczycy się nie poddawali i próbowali doprowadzić do wyrównania. Świetną okazję na to miał w 75. minucie Gareth Bale. Po rzucie wolnym znalazł się sam w polu karnym rywali. Jego strzał minął jednak poprzeczkę.

Włosi po raz 11. z rzędu wygrali mecz bez straty gola. Dla „Squadra Azzurra” jest to także 30. kolejne spotkanie bez porażki. Zwycięstwo w grupie A oznacza, że w 1/8 finału mistrzostw Europy zmierzą się z drużyną, która zajmie drugie miejsce w grupie C. Będzie to Ukraina bądź Austria. Z kolei Walia zmierzy się z drugą drużyną grupy B, czyli Rosją, Danią lub Finlandią.