fot. PAP/Darek Delmanowicz

Msza św. pogrzebowa za biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej ks. bp. Jana Niemca

W Dobrzechowie koło Strzyżowa (Podkarpackie) w środę odprawiono Msze św. pogrzebową za biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie ks. bp. Jana Niemca. Duchowny spocznie w katedrze w Kamieńcu Podolskim.

Dobrzechów był rodzinną parafią zmarłego 27 października w Łańcucie księdza biskupa.

„Dziękuje Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii” – napisał papież Franciszek w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych.

Podkreślił, że z wdzięcznością wspomina „jego zaangażowanie pasterskie na Ukrainie, jak również jego działalność akademicką jako wykładowcy historii i rektora seminarium duchownego w Gródku Podolskim”.

„Godna wspomnienia jest jego cierpliwość, pokora i męstwo w niesieniu krzyża choroby, którym naznaczony był przez długie lata” – przypomniał Ojciec Święty Franciszek.

Papież podkreślił, że ksiądz biskup Niemiec „zapisał się jako człowiek szczery, odważny, pobożny”.

„Zawsze ufny i oddany Bogu” – zaznaczył Ojciec Święty.

List Papieża przeczytał ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej ksiądz biskup Leon Dubrawski. Homilię wygłosił metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Ks. bp Niemiec zmarł w 27 października w szpitalu w Łańcucie. Miał 62 lata. Pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa na Podkarpaciu.

Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 r. współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie studiów uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”.

Po studiach wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1987 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, gdzie wspierał strajkujących o przywrócenie działalności NSZZ „Solidarność” pracowników Huty Stalowa Wola. W tym okresie był inwigilowany i represjonowany.

W 1989 r. rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1998 r. w Instytucie Historii PAN.

W 1992 roku wyjechał na Ukrainę. Pracował w diecezji kamieniecko-podolskiej. Był m.in. rektorem Wyższego Seminarium Duchowego w Gródku Podolskim. 21 października 2006 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej.

W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2015 r. – nagrodą Świadek Historii”, w 2018 r. – Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2019 r. – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl