PŚ w Willingen. Kamil Stoch najlepszy w kwalifikacjach!

Kamil Stoch wygrał kwalifikacje do weekendowych konkursów Pucharu Świata w Willingen. Polak osiągnął 142,5 m i o 1,9 pkt. wyprzedził reprezentanta gospodarzy Richarda Freitaga.

Przedsmak wielkich emocji mieliśmy już w trakcie popołudniowych treningów. Najpierw najdalej lądował Kamil Stoch, później wysoką formę potwierdził Dawid Kubacki. Równe skoki oddawał też Stefan Hula, a Piotr Żyła na nowo włączył się do walki o miejsce w czwórce, która w Pjongczang powalczy o medal w konkursie drużynowym.

Kwalifikacje przebrnęli wszyscy Polacy. Na dobre tory – po niepowodzeniu w Zakopanem – wraca powoli Jakub Wolny. Mistrz świata juniorów z 2014 roku osiągnął 128,5 m, co dało mu 33. pozycję. Lepiej spisali się jego reprezentacyjni koledzy. Maciej Kot po lądowaniu na 132 m wywalczył 26. lokatę. Przełamał się Piotr Żyła. 137,5 m popularnego „Wiewióra” to dobry prognostyk po przeciętnych w jego wykonaniu zawodach w Zakopanem.

2/3 – taki przelicznik po raz kolejny zadziałał w przypadku Dawida Kubackiego.  Po dwóch udanych próbach treningowych, tym razem „Mustaf” nieco spuścił z tonu. 130 m wystarczyło do zajęcia 17. pozycji. Równą formę potwierdził Stefan Hula. Zawodnik ze Szczyrku zajął 9. lokatę po skoku na odległość 140,5 m. To dalej od drugiego dziś lidera Pucharu Świata Richarda Freitaga. Niemcowi mniej sprzyjał jednak wiatr, a to znalazło swoje odbicie w ostatecznym rozrachunku punktowym.

Po słabszym skoku w Zakopanem do doskonałej dyspozycji wraca Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi wygrał kwalifikacje ze skromną przewagą nad Freitagiem i Norwegiem Danielem Andre Tande. Za odległość 142,5 m Polak otrzymał łączną notę 133,9 pkt.