PŚ w Klingenthal. Triumf Domena Prevca, stracona szansa Polaków na podium

Domen Prevc zwyciężył w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. Podopieczny Gorana Janusa wyprzedził Daniela Andre Tandego i Stefana Krafta. Olbrzymią szansę na podium zaprzepaścili Maciej Kot oraz Kamil Stoch, którzy zajmowali dwie pierwsze pozycje na półmetku zmagań.

Po historycznym zwycięstwie Polaków w sobotniej rywalizacji drużynowej oraz dominacji Kamila Stocha w piątkowych kwalifikacjach, podopieczni Stefana Horngachera zgłosili spore aspiracje do walki o czołowe pozycje w dzisiejszych zawodach.

Kamil StochSpośród sześciu naszych reprezentantów, którzy wystartowali w konkursie głównym, awansu do rundy finałowej nie wywalczył jedynie Klemens Murańka po próbie na odległość 125.5 m (35. lokata). Pod koniec trzeciej dziesiątki sklasyfikowany został Stefan Hula. Najstarszy z kadrowiczów wylądował  na 128 m,  co dawało mu dwudzieste szóste miejsce. Poprawny skok oddał również Dawid Kubacki, lądując na 129.5 m (dwudziesty pierwszy wynik). Jeszcze lepszy rezultat osiągnął Piotr Żyła, który uzyskał 131 m (17. pozycja).

Znakomitą formę na półmetku rywalizacji potwierdził Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijskich skoczył 137.5 m i po pierwszej serii przegrywał jedynie z… Maciejem Kotem. Triumfator Letniej Grand Prix poszybował pół metra dalej, a nad swoim bardziej doświadczonym kolegą miał zaledwie 0.2 pkt. przewagi. Trzeci był Stefan Kraft (138 m).

W rundzie finałowej nieznaczny spadek zanotował Piotr Żyła (131 m), który ostatecznie zakończył rywalizację na 20. miejscu. Nieco lepiej zaprezentował się Stefan Hula – próba na 133 m pozwoliła awansować mu na 18. lokatę. W stosunku do pierwszej serii największą progres zanotował Dawid Kubacki. 26-letni zawodnik, dzięki dobrej odległości (132 m) i dużej bonifikacie za niekorzystny wiatr, uplasował się na 13. pozycji.

Szansę na podium stracił Kamil Stoch. Zakopiańczyk co prawda ponownie wylądował na 137.5 m, ale wystarczyło to jedynie do zajęcia czwartego miejsca. Do trzeciego Stefana Krafta zabrakło Polakowi zaledwie 0.3 pkt. Z warunkami wietrznymi nie do końca poradził sobie również Maciej Kot. Lider po pierwszej rundzie uzyskał „tylko” 135 m, co w rezultacie zapewniło mu dopiero piątą lokatę.

Ski Jumping World Cup in KlingenthalMaciej Kot

Triumfatorem niedzielnych zmagań został Domen Prevc, który w pięknym stylu poszybował na 141 m. Słoweniec drugiego w stawce Daniela Andre Tandego wyprzedził jedynie o 0.2 pkt. Norweg w drugiej serii oddał najdłuższy skok konkursu – 143 m. Dzięki wygranej młodszy z braci Prevców został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszy z biało-czerwonych – Maciej Kot – przesunął się na 6. pozycję.