TCS w Bischofshofen. Kamil Stoch nie dał szans rywalom! Trzeci Złoty Orzeł i 38. pucharowa wygrana Polaka!

Kamil Stoch triumfatorem 69. Turnieju Czterech Skoczni! Polak nie miał sobie równych na skoczni im. Paula Ausserleitnera (HS142) w Bischofshofen, po raz trzeci zwyciężając w niemiecko-austriackiej imprezie. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli zanotował również 38. pucharową wygraną w karierze. Na najniższym stopniu podium w końcowej klasyfikacji cyklu stanął Dawid Kubacki.

Kamil Stoch królem 69. Turnieju Czterech Skoczni! Reprezentant Polski nie dał żadnych szans rywalom na obiekcie im. Paula Ausserleitnera (HS142), skacząc w mistrzowskim stylu na odległość 139 m i 140 m. Tym samym 33-letni zawodnik już po raz trzeci triumfował w niemiecko-austriackiej imprezie i jednocześnie odniósł 38. pucharowe zwycięstwo w karierze. W środowych zmaganiach drugiego Norwega Mariusa Lindvika (137 m i 140.5 m) wyprzedził o 20.3 punktu!

Podium uzupełnił Karl Geiger (138 m i 133.5 m). Dzięki temu, Niemiec w całym cyklu zajął drugie miejsce, a do Kamila Stocha ostatecznie stracił 48.1 pkt. Co cieszy także polskich kibiców, na trzeciej pozycji 69. Turnieju Czterech Skoczni sklasyfikowano Dawida Kubackiego. Nowotarżanin (132 m i 131.5 m) w finałowych zawodach uplasował się dopiero na piętnastej lokacie, ale utrzymał niewielką przewagę, jaką miał przed rywalizacją w Bischofshofen nad Halvorem Egnerem Granerudem. Reprezentant Norwegii (133 m i 134 m) wywalczył zaledwie dwunaste miejsce i przegrał pojedynek o najniższy stopień podium z naszym rodakiem o jedyne 0.4 pkt.

Jaki spisali się pozostali „Biało-Czerwoni”? Na siódmej lokacie znalazł się Piotr Żyła (134 m i 136.5 m), a tuż za nim – Andrzej Stękała (135 m i 133 m). Pucharowe punkty zdobył także dwudziesty piąty Aleksander Zniszczoł (126 m i 123 m). Do drugiej serii nie awansowali natomiast trzydziesty drugi Klemens Murańka (122 m) oraz czterdziesty ósmy Maciej Kot (113 m).

Wracając jeszcze do Piotra Żyły i Andrzej Stękały. Ten pierwszy zakończył tegoroczną edycję niemiecko-austriackiej imprezy na wysokiej, piątej pozycji. Młodszego od niego o osiem lat kolegę z reprezentacji sklasyfikowano z kolei na szóstym miejscu. Łącznie aż czterech Polaków uplasowało się w najlepszej „szóstce” 69. Turnieju Czterech Skoczni. NIESAMOWITE.

W czołówce Pucharu Świata nie doszło do żadnych zmian. Liderem niezmiennie pozostaje Halvor Egner Granerud, który powiększył przewagę nad Markusem Eisenbichlerem do 184 „oczek”. Do reprezentanta Niemiec zbliżył się za to trzeci Kamil Stoch na dystans 76 punktów. Czwartą lokatę zachował Dawid Kubacki, zaś piątą – Piotr Żyła. Czternasty jest natomiast Andrzej Stękała.

Kolejne konkursy Pucharu Świata zaplanowano już na najbliższy weekend. 9 i 10 stycznia areną zmagań będzie Hochfirstschanze (HS142) w niemieckim Titisee-Neustadt.