Mecze towarzyskie. Holendrzy górą w starciu z Hiszpanami, Anglicy urwali remis Włochom

Hiszpania nie zdołała odegrać się Holandii za wstydliwą porażkę z mundialu 1:5. Podopieczni Vicente del Bosque ulegli rywalom 0:2 po trafieniach Stefana de Vrija i Davy’ego Klaassena. Na remis zagrały dzisiaj reprezentacje Włoch i Anglii. Na gola Graziano Pelle odpowiedział Andros Townsend. Zwycięską bramkę dla Słowacji w spotkaniu przeciwko Czechom (1:0) zdobył Ondrej Duda.

Holandia – Hiszpania 2:0 (2:0)
Stefan de Vrij 13’ Davy Klaassen 16’

Spotkanie dwóch światowych gigantów futbolu miało być odwetem Hiszpanów za porażkę na mundialu w Brazylii. Vicente del Bosque posłał do boju nieco eksperymentalny skład i zapowiedział, że chciałby nie przegrać spotkania.

Trener mistrzów Europy szybko musiał przełknąć gorzką pigułkę. La Furia Roja przegrywała 0:2 już w 16. minucie. Najpierw Davida de Geę strzałem głową pokonał Stefan de Vrij, a następnie na raty piłkę do siatki wpakował Davy Klaassen. Goście ruszyli do odrabiania strat, ale nie mieli dzisiaj szczęścia w wykończeniu akcji. Najlepszą sytuację miał Gerard Pique, jednak futbolówkę po jego uderzeniu zatrzymał Kenneth Vermeer.

Po przerwie obraz gry się nie zmieniał. Nadal minimalnie przeważali Hiszpanie, którzy nie potrafili wstrzelić się dzisiaj w bramkę. Okazję do podwyższenia wyniku zmarnował Bruno Martins Indi, który po podaniu Wesleya Sneijdera minimalnie przestrzelił. Zdecydowanie poniżej oczekiwań spisywała się hiszpańska obrona. Defensorzy przyjezdnych z minuty na minutę dopuszczali do coraz groźniejszych sytuacji pod bramką de Gei. W końcówce ponownie do głosu doszli piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Swoje szanse mieli David Silva, Juanmi i Alvaro Morata, jednak nie potrafili zmienić rezultatu spotkania.

***

Holandia: Kenneth Vermeer – Daryl Janmaat, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi, Jetro Willems – Daley Blind (73’ Jonathan de Guzman), Davy Klaassen, Wesley Sneijder (62’ Georginio Wijnaldum) – Luciano Narsingh, Memphis Depay (84’ Ibrahim Afellay), Klaas-Jan Huntelaar (79’ Bas Dost)

Hiszpania: David de Gea – Daniel Carvajal, Gerard Pique (68’ Sergio Ramos), Raul Albiol, Juan Bernat – Mario Suarez (69’ Mikel San Jose), Isco (46’ Vitolo), Santi Cazorla (76’ Andres Iniesta), Cesc Fabregas, Pedro Rodriguez (46’ David Silva) – Juanmi (62’ Alvaro Morata)

Włochy – Anglia 1:1 (1:0)
Graziano Pelle 29’ – Andros Townsend 79’

Od pierwszych minut przeważali gospodarze. Swoje akcje zmarnowali Graziano Pelle oraz Eder. W odpowiedzi w poprzeczkę trafił Wayne Rooney. Po chwili było już 1:0. W pole karne dośrodkował Giorgio Chiellini, a futbolówkę do siatki skierował Pelle. Zmotywowani Włosi ruszyli za ciosem, jednak z ich przewagi nie wynikało zbyt wiele.

Tuż po przerwie na 2:0 powinien był podwyższyć Pelle. Górą z pojedynku z Ederem wyszedł Joe Hart, a dobitka snajpera Italii okazała się niecelna. Znakomitym refleksem wykazał się także Gianluigi Buffon, który pewnie obronił groźne uderzenie Rooneya. Chwilę później golkiper Juventusu musiał jednak skapitulować. Zza pola karnego przymierzył Andros Townsend, a doświadczony Włoch nie miał nic do powiedzenia. W końcówce piłkę meczową zmarnował jeszcze Harry Kane i żadna z drużyn nie mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego nie przegrali jeszcze żadnego z pojedynków pod wodzą Antonio Conte.

***

Włochy: Gianluigi Buffon – Leonardo Bonucci, Andrea Ranocchia, Giorgio Chiellini (72’ Emiliano Moretti) – Matteo Darmian (72’ Luca Antonelli), Marco Parolo, Mirko Valdifiori (67’ Marco Verratti), Roberto Soriano, Alessandro Florenzi (61’ Ignazio Abate) – Eder (61’ Franco Vazquez), Graziano Pelle (60’ Ciro Immobile)

Anglia: Joe Hart – Nathaniel Clyne (46’ Kyle Walker), Chris Smalling (44’ Michael Carrick), Phil Jagielka, Kieran Gibbs (88’ Ryan Bertrand) – Phil Jones, Fabian Delph (70’ Andros Townsend) – Jordan Henderson (74’ Ryan Mason), Wayne Rooney, Theo Walcott (56’ Ross Barkley) – Harry Kane

Słowacja – Czechy 1:0 (0:0)
Ondrej Duda 49’

Bramkę dla swojej reprezentacji strzelił Ondrej Duda. To premierowe trafienie piłkarza Legii Warszawa w seniorskiej kadrze. Duda trafił do siatki w 49. minucie spotkania, zapewniając zwycięstwo swojej drużynie. Jego partnerem w ataku w pierwszej części meczu był Marek Hamsik – gwiazdor Napoli, z którym zimą łączyło się utalentowanego piłkarza mistrzów Polski.