Kajakarstwo – MŚ 2015. Cztery medale Polaków, dwa w konkurencjach olimpijskich

Cztery medale i siedem kwalifikacji olimpijskich  to dorobek polskich kajakarzy w zakończonych dziś mistrzostwach świata w Mediolanie. Po srebrach Marty Walczykiewicz i duetu Vincent Słomiński Wiktor Głazunow, brązowy medal w konkurencji C2 na dystansie 1000 m wywalczyli Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski, a w nieolimpijskich zmaganiach C1 5000 m na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Kamiński.

Biało-czerwoni (Kuleta – Grzybowski) od początku wyścigu znajdowali się w czołówce. Po 250 m byli drudzy, a na kolejnych pomiarach czasu zdołali wysunąć się na prowadzenie. Ostatecznie finiszowali jako trzeci. Po złoto sięgnęli Brazylijczycy – Erlon De Souza Silva i Queiroz Dos Santos. Strata Polaków do zwycięzców wyniosła blisko 0,8 sekundy.

Mateusz Kamiñski Sebastian Brendel Piotr Kuleta Marcin Grzybowski

Na maratońskim wręcz dystansie 5000 m trzeci był Mateusz Kamiński z OKSW Olsztyn. Linię mety nasz kanadyjkarz przekroczył 2,22 sek. po triumfatorze – Niemcu Sebastianie Brendelu.

Karolina Naja Beata Miko³ajczyk Edyta Dzieniszewska Ewelina WojnarowskaW trakcie mistrzostw reprezentacja Polski wywalczyła siedem kwalifikacji olimpijskich. W Rio de Janeiro zobaczymy czwartą dziś kobiecą czwórkę kajakarek (K4 500 m). Biało-czerwona osada płynęła w składzie: Karolina Naja, Beata Mikołajczyk, Edyta Dzieniszewska i Ewelina Wojnarowska. Siódmy rezultat Pawła Kaczmarka w K1 na dystansie 200 m również jemu zagwarantował wyjazd do Brazylii.

Przed szansą na obronę olimpijskiego podium staną płynące w duecie Karolina Naja i Beata Mikołajczyk, które wczoraj wylądowały tuż za podium w zmaganiach K2 500 m. Na tym samym dystansie w K1 0,14 sek. do miejsca na „pudle” zabrakło Ewelinie Wojnarowskiej. W dobrym nastroju do kraju wróci także Tomasz Kaczor. 6. pozycja tego zawodnika w C1 1000 m także oznacza kwalifikację do Rio.