Gol Lewandowskiego, Bayern lepszy w hicie od Borussii

W szlagierowym spotkaniu 10. kolejki Bundesligi piłkarze Bayernu Monachium pokonali na Allianz Arena Borussię Dortmund 2:1 (0:1) i zrobili kolejny krok w stronę mistrzostwa. Na gola Marco Reusa odpowiedzieli Robert Lewandowski oraz Arjen Robben. Dla piłkarzy Jürgena Kloppa był to już siódmy mecz z rzędu bez wygranej.

Oba zespoły przystępowały do dzisiejszego meczu w zgoła odmiennych nastrojach. Bayern jako lider rozgrywek i jedyna drużyna, która w obecnym sezonie nie zaznała jeszcze goryczy porażki. Borussia natomiast jako piętnasta ekipa w lidze, nie potrafiąca wygrać żadnego z sześciu ostatnich ligowych potyczek.

***

Początek spotkania przebiegał pod wyraźne dyktando podopiecznych Josepa Guardioli. Znakomicie jednak w bramce gości spisywał się Roman Weidenfeller, który kilkukrotnie ratował swój zespół przed utratą gola. Kapitan BVB wykazał się sporymi umiejętnościami szczególnie w 6. minucie, kiedy w fenomenalny sposób zatrzymał uderzenie Arjena Robbena. Dortmundczycy z kolei od czasu do czasu groźnie kontratakowali, ale ich starania również nie przynosiły zamierzonych efektów. Szczęścia szukali między innymi Henrich Mchitarjan oraz Pierre-Emerick Aubameyang. Zwłaszcza ten drugi powinien był wpisać się na listę strzelców, ale w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z Manuelem Neuerem.

W 31. minucie w końcu kibice zgromadzeni na Allianz Arena doczekali się gola. Wówczas dość niespodziewanie na prowadzenie wyszli wicemistrzowie Niemiec. Aubameyang dośrodkował z prawego skrzydła wprost na głowę Marco Reusa, a ten bez większych problemów umieścił piłkę w siatce rywali. Po stracie bramki gospodarze na nowo ruszyli do ataku, starając się jeszcze przed zmianą stron doprowadzić do wyrównania. Nie potrafili jednak pokonać znakomicie dysponowanego Weidenfellera.

Ciągły napór Bayernu przyniósł spodziewany skutek dopiero w 72. minucie gry, kiedy to na listę strzelców wpisał się Robert Lewandowski. Snajper Bawarczyków wykorzystał złe wybicie piłki przez Nevena Suboticia i strzałem zza linii szesnastego metra pokonał bramkarza rywali. Piłkarze z Monachium na tym nie zamierzali jednak poprzestać i w dalszym ciągu atakowali bramkę piłkarzy Jürgena Kloppa, czego efektem było drugie trafienie w 85. minucie spotkania. Neven Subotić faulował wbiegającego w pole karne Francka Ribery’ego i główny arbiter zawodów wskazał na „wapno”. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Arjen Robben. Po zdobytej bramce mistrzowie Niemiec już do końca spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i tym samym dopisali kolejne trzy oczka do swojego konta.

Tym zwycięstwem Bayern umocnił się na pozycji lidera. Podopieczni trenera Josepa Guardioli z dorobkiem dwudziestu czterech punktów o cztery oczka wyprzedzają drugi VfL Wolfsburg. Dortmundczycy zaś ponieśli piątą z rzędu ligową porażkę i z zaledwie siedmioma punktami na koncie plasują się w strefie spadkowej, będąc na szesnastej pozycji.

Bayern Monachium – Borussia Dortmund 2:1

Robert Lewandowski 72’ Arjen Robben 85’ (k.) – Marco Reus 31’

Bayern: Manuel Neuer – Mehdi Benatia, Jerome Boateng, David Alaba – Arjen Robben, Philipp Lahm, Xabi Alonso, Juan Bernat – Thomas Müller (Claudio Pizarro 81’), Robert Lewandowski (Sebastian Rode 88’), Mario Götze (Franck Ribery 70’)

Borussia: Roman Weidenfeller – Łukasz Piszczek, Sokratis Papastathopoulos, Mats Hummels (Neven Subotić 46’), Erik Durm – Sven Bender, Sebastian Kehl – Pierre-Emerick Aubameyang (Adrian Ramos 82’), Shinji Kagawa (Kevin Grosskreutz 71’), Henrich Mchitarjan – Marco Reus

Żółte kartki: Xabi Alonso (Bayern) oraz Łukasz Piszczek, Neven Subotić (Borussia)

Sędzia: Manuel Gräfe