Zaczyn chleba wiary

Pielgrzymki na Jasną Górę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci działających przy Radiu Maryja mają swój wyjątkowy, niepowtarzalny klimat rozmodlenia, radosnego spotkania w wielkiej rodzinie serc, które pragną być blisko Pana Jezusa i Maryi. Tegoroczna, dziewiąta pielgrzymka do Matki Bożej Królowej Polski pod hasłem „Pomóżcie Mojemu Sercu zwyciężyć” przypadła w roku doniosłych rocznic. Przed dziesięcioma laty Magda Buczek założyła na swoim podwórku pierwsze kółko różańcowe. Każdego dnia jesteśmy świadkami rozwoju tego wielkiego dzieła…

Podczas pielgrzymki wspominano 90. rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie trojgu pastuszkom: Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi. Przekazali oni światu szczególną prośbę Maryi o modlitwę różańcową. Kolejna rocznica to 750-lecie śmierci św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina. W tym roku mija 130 lat od objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie zwróciła się Ona z prośbą do wszystkich Polaków o modlitwę różańcową. Ważny jubileusz to także 110. rocznica śmierci św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która obok pastuszków z Fatimy i św. Jana Bosco, jest patronką dziecięcych kół różańcowych.

Od 10 lat przy Radiu Maryja działają PKRD, których założycielką jest Madzia Buczek, a przed pięcioma laty ich opiekunem został o. Piotr Dettlaff CSsR.


Koncert i świadectwa

Jednym z pierwszych akcentów spotkania była modlitwa różańcowa. Na scenie usytuowanej pod jasnogórskim szczytem z wyjątkowym koncertem dla pielgrzymów wystąpił ks. bp Antoni Długosz, znany bardzo dobrze wszystkim dzieciom. W koncercie zatytułowanym „Chrześcijanin tańczy” znalazły się utwory z płyty pod tym samym tytułem. Dzieci włączały się w śpiew, w rytm muzyki falując przywiezionymi ze sobą transparentami, flagami, kwiatami wykonanymi z bibuły czy sercami z kolorowego papieru.

Świadectwo Macieja Sneli z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu mówiło o wzrastaniu do kapłaństwa także poprzez przynależność do PKRD w Mieszkowie, które istnieje od 28 lutego 1998 roku. Kolejne świadectwo Agnieszki z Rudy Śląskiej pokazywało, jak działa koło w tamtejszej parafii pw. Świętych Wawrzyńca i Antoniego. – Pani Jasnogórska, Królowo Polski, Królowo Różańca Świętego, dziękujemy, że dałaś nam ten niezwykły, cenny dar – modlitwę różańcową. Dziękujemy za jej owoce w naszym życiu, w życiu naszych bliskich i całej parafii. Dziękujemy, że duch tej modlitwy przenika każdy nasz dzień, wszystko, co robimy – modliła się Agnieszka.

Zgromadzonych pozdrowiła minister Ewa Sowińska, rzecznik praw dziecka, która podkreśliła, że dziecięca modlitwa różańcowa jest bardzo potrzebna Polsce.


Otwarte serca

– Maryjo, dzisiaj dla Ciebie wszyscy otwieramy swoje serca i prosimy, abyś w nich zakrólowała. Chcemy od Ciebie uczyć się pokory, miłości do Boga i do każdego człowieka. Dziękujemy Ci za to, że nieustannie nami się opiekujesz i obdarzasz potrzebnymi łaskami. Pragniemy służyć Ci jak najwierniej jako Twoje dzieci, ale równocześnie jako Twoi poddani. Maryjo, Ty jesteś Królową Polski, dziękujemy Ci za to, że wybrałaś nasz Naród na swoje królestwo – mówiła Madzia Buczek.

Na pielgrzymkę przybyły dzieci, dorośli, całe rodziny z różnych stron Polski i świata, aby prosić, dziękować i dać świadectwo. Aby czerpać ze wspólnego spotkania siły do apostołowania, trwać w podjętych zobowiązaniach, na modlitwie różańcowej, mieć otwarte serca dla Maryi, za Jej przyczyną być zawsze blisko Pana Jezusa. Za pośrednictwem Radia Maryja i telewizji Trwam z Jasną Górą łączyli się duchowo wszyscy, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w spotkaniu.


Aspekt wychowawczy

– Przyjechaliśmy z Jeleniej Góry z parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego. Podwórkowe koło działa przy szkole nr 2 w Jeleniej Górze od trzech lat. Naszym zadaniem jest modlitwa w intencji całego świata, w intencjach Ojca Świętego, za rodziny i o pokój. Spotykamy się na modlitwie różańcowej. Raz w miesiącu mamy wspólną Eucharystię w kościele parafialnym. Oprócz tego spotykamy się w szkole. Do naszego koła należy 20 osób – powiedziała s. Renata Gostomska ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, opiekunka koła. Jak zauważyła, Jelenia Góra jest trudnym terenem dla ewangelizacji, dlatego dzieci, które przyjechały na pielgrzymkę, są swoistego rodzaju zaczynem. – Zaczynem, który ma przyczyniać się do tego, żeby pieczony był coraz większy chleb wiary, by od niego mogły łamać kawałki inne dzieci – powiedziała s. Renata. Zwróciła uwagę na aspekt wychowawczy i duszpasterski tego typu spotkań. – U dzieci, które włączają się w pielgrzymowanie, widać wielką zmianę w zachowaniu, uczą się dostrzegać wartości duchowe, zauważać drugiego człowieka – podkreśliła s. Renata.

O tym, że pielgrzymka PKRD to wyjątkowe spotkanie, mówił Sławek Nicpoń z Jeleniej Góry. – Można zdobyć dużo wiedzy, pomodlić się, porozmawiać z Panem Bogiem i wesprzeć Madzię w jej chorobie. Atmosfera na tych spotkaniach jest bardzo sympatyczna, jest dużo zabawy, modlitwy. Modlitwa różańcowa to dla mnie rozmowa z Panem Bogiem. Codziennie modlę się na różańcu, każdego dnia czuję opiekę Matki Bożej – zapewnił Sławek.

Całymi rodzinami

– Jesteśmy z Chełma, z diecezji lubelskiej, przyjechało nas 50 osób. Tego typu wyjazdy bardzo jednoczą nie tylko członków Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci między sobą, ale także z koleżankami i kolegami. Nie wszyscy, którzy z nami przyjechali, należą do PKRD, ale mamy nadzieję, że zasilą nasze koło – przyznał ks. Tomasz Kościk, opiekun różańcowego koła przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. – Jest to okazja do głębszego zjednoczenia rodzin między sobą, ponieważ pielgrzymują z nami całe rodziny, z czego również bardzo gorąco się cieszymy. W naszym kole, które istnieje od kilku lat, jest około 20 dzieci. Spotykamy się w każdą sobotę, co tydzień, oczywiście jest modlitwa różańcowa, ale także próbujemy realizować różne przedsięwzięcia, w tym konkursy, wycieczki – mówił o działalności koła ks. Tomasz Kościk.

Od trzech lat działa koło w parafii pw. św. Stanisława BM w Kosinie koło Łańcuta. Na Jasną Górę przyjechało 50 osób. Do grupy młodszej należy 16 dzieci, a do starszej około 30. Po raz pierwszy uczestniczyli w ogólnopolskim spotkaniu PKRD. – Należę do koła różańcowego, można w nim bardzo miło i fajnie spędzić czas, a nie przed telewizorem czy komputerem. Chodzimy na spacery, jeździmy rowerami, a przede wszystkim modlimy się, odmawiamy Różaniec, śpiewamy – mówiła 10-letnia Andżelika z Kosiny.


Postanowienia

Z Puław i Końskowoli przyjechało 120 osób, w tym 80 dzieci należących do podwórkowych kół różańcowych i do szkolnego koła różańcowego. – Wszyscy byli bardzo zadowoleni już z samej atmosfery panującej w autokarze. Były konkursy, piosenki. Na drugi rok jubileuszowy, ponieważ będzie to już dziesiąta pielgrzymka, każdy ma przyprowadzić chociaż jednego kolegę, koleżankę, aby było nas jeszcze więcej – powiedziała pani Wacława z Końskowoli. Aby dojechać na czas na Jasną Górę, musieli wstać przed godz. 4.00, o godz. 5.00 byli już w podróży.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Antoni Długosz. W pielgrzymce uczestniczył o. Sylwester Cabała, wiceprowincjał Warszawskiej Prowincji Ojców Redemptorystów. Wraz z dziećmi wypuścił gołąbki – znak pokoju. Obecny był także dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, który przed dziesięcioma laty zachęcił Magdę, aby zaprosiła dzieci do zakładania podwórkowych kół różańcowych. Dzisiaj do tej wielkiej rodziny należy ponad 136 tys. osób w 30 krajach świata. W imieniu ich wszystkich, zgromadzeni na Jasnej Górze w specjalnym telegramie pozdrowili Ojca Świętego Benedykta XVI.

Każdy należący do PKRD wie, że siłę wytrwania w apostołowaniu można czerpać także ze spotkań regionalnych. Najbliższe odbędzie się 24 bm. w parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej w Sokołach w diecezji łomżyńskiej. Kolejne wakacyjne będzie miało miejsce 5 lipca w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej koło Tarnowa, u Ojców Redemptorystów.


Małgorzata Bochenek

Zdjęcie Łukasz Korzeniowski

drukuj